1-2 Derece Mitral Kapak Yetmezliği

Mitral kapak yetmezliği dereceleri 4 düzeyde ele alınır ve 1. ve 2. derece mitral kapak yetmezliği genellikle hasta takibi ile kontrol altında tutulmaya çalışır. 3. derece ve 4. derece mitral kapak yetmezliği durumlarında ise bir an önce hasta tedavisine başlanması gerekir.

Genetik nedenler, çocukken geçirilen ateşli hastalıklardan sonra ilerleyen yaşlarda mitral kapakçığın işlevinde bozukluk oluşması ya da doğumsal sebeplerle ortaya çıkabilen mitral kapak bozukluklarında yetmezliğin derecesi tedavi açısından önemlidir.

mitral kapak yetmezliği dereceleri

Mitral Kapak Yetmezliği Dereceleri ve Belirtileri

1.Derece Mitral Kapak Yetmezliği: Birinci derece mitral kapak yetmezliği hastalarda önemli bir şikayete yol açmayan ve birçok insanda bulunabilen yetmezlik düzeydir. 1.derecede mitral kapak yetmezliği bulunan bireylerin belirli aralıklarla kontrolden geçmesi yeterlidir. 1.düzeydeki yetmezlik için herhangi bir tedavi uygulanmaz.

2.Derece Mitral Kapak Yetmezliği: 2. derece mitral kapak yetmezliği, bireylerde bazı hafif şikayetlere yol açabilir. İkinci derecede mitral kapak yetmezliği genellikle tesadüfen bulunur. Hastaların yaşı, genel sağlık durumu ve öyküsüne bağlı olarak, ikinci düzey mitral kapak yetmezliğinin takibinin yapılması gereklidir. Hastaya ekokardiyo ve hekimin gerekli gördüğü bazı testler yapıldıktan sonra belirli aralıklarla kontrole gelmesi istenir.

3-4.Derece Mitral Kapak Yetmezliği: Mitral kapak yetmezliğinde 3. ve 4. düzey risklidir. Kalbin sol bölümünde yetmezliğin oluşmasına neden olabileceğinden geciktirilmeden tedavi edilmelidir. Günümüzde mitral kapak yetmezliklerinin tedavisi başarılı bir şekilde yapıldığından, ileri düzeyde yetmezliği olan hastaların telaşa kapılmasına gerek yoktur. Ancak tedavinin ertelenmesi, yetmezliğin ilerlemesine ve hayati tehlikenin meydana gelmesine neden olabilir. 3. ve 4. derece mitral kapak yetmezliği bulunan hastalarda solunum ile ilgili problemler, çabuk yorulma ve kalp atımında düzensizlikler görülebilir. İleri düzey mitral kapak yetmezliği bazı durumlarda ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmekle birlikte ilerleyen zamanlarda ameliyat ile tedavi gerekli olabilir.

Mitral kapak yetmezliği dereceleri zamanında tedavi edilmediği durumlarda ilerleyebilir. 1. ve 2. derece yetmezlik durumlarında takibin düzenli yapılması gereklidir. 3. düzey mitral kapak yetmezliğinde ise hastaya detaylı tetkikler yapıldıktan sonra tedaviye karar verilir. Mitral kapak yetmezliği derecesi 4 olan hastalar ise genellikle mitral kapak ameliyatı (kapakçık tamiri ya da değişimi) yapılması gereklidir.

Bir yorum

  • Fulya

    7:58 am'de Haziran 23, 2022

    Hocam methaba anneme ileri my teşhisi kondu nefes darlığı çarpıntı gb belirtileri yok ameliyat teşhisi kondu ancak akciğerden kaynaklı ameliyatın çok riskli olduğu söylendi ameliyat yaptırmazsak ilerde çok sıkıntı çeker mi? Korktuğu için ameliyat olmak istemiyor

    Cevap vermek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe