Çocuklukta kalp sağlığı – cnnturk.com

İlerleyen yaşlarda ciddi bir problem olarak görülen kalp hastalıklarının önlenmesi için çocukluk döneminin önemine dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, çocuklukta görülen kalp hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Yavuz Beşoğul’un konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

İlerleyen yaşlarda ciddi bir problem olarak görülen kalp hastalıklarının önlenmesi çocukluktan başlıyor. Çocuklukta doğru tanı ile tedavi edilen kalp rahatsızlıklarının ilerde problem olması önlenebilir.

Çocuklukta görülen kalp hastalıkları, doğumsal kalp bozuklukları, romatizmal kalp hastalıkları ve ritm ve elektrik ileti bozuklukları olmak üzere üçe ayrılır. Doğumsal kalp hastalıkları yüzde 1 oranında görülür. Bunların da en sık görüleni kulakçıklar arası delik olarak bilinen ASD’dir. Bu tip delikler ameliyatla çok rahatlıkla kapatılabilir. Özellikle de sağ koltuk altından küçük bir operasyonla yapılabilmesi hem çocuk hem de ebeveynler yönünden büyük bir konfordur. Aynı yöntem çocuklarda kalp kapakçıklarının tedavisi içinde sıklıkla uygulanabilir. Günümüzde 30’lu yaşlara kadar uzun etkili penisilin tedavisi kapakçık hastalıklarının sıklığını düşürmüştür. Çocuklarımızın düzenli beslenmesi yanı sıra fiziksel aktivite ve spor yapmaları bu tip kalp hastalıkları görülmesini azaltmıştır.

Çocuklukta görülen kalp hastalıkları

1- Doğumsal kalp bozuklukları

Anne karnında bebeğin gelişimi sırasında ki yetersizlik sonucu oluşan anomalilerdir. Kalp deliği olarak da bilinen bu bozuklukların çok değişik şekilleri vardır. Ayrıca kulakçık ve karıncıklardaki gelişme bozuklukları ve koroner damar anomalileride birlikte veya yalnız bulunabilir. Bu grup kalp hastalıkları en sık görülendir.

2- Romatizmal kalp hastalıkları

Sık geçirilen boğaz enfeksiyonları özellikle de beta olarak bilinen streptokok mikropları ile oluşur. Bu grup kalp kapakçıklarını tutar ve daha çok gelişmekte olan ülkelerde sık olmakla beraber ülkemizde de halen etkindir. Dikkatli takip ve zamanında müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

3- Ritm ve elektriki ileti bozuklukları

Kalbin çalışmasını sağlayan elektriksel uyarı ve iletim sisteminde yavaşlama, duraklama, hızlanmalarla ortaya çıkan bozukluklardır. Daha çok okul çağı ve erişkin yaşlarda kendini gösterir. Bu rahatsızlıkla birlikte doğumsal kalp anomalileri de bulunabilir ve bu nedeni olarak ortaya çıkar. Bazen de altta yatan herhangi bir neden yoktur. Ayrıca kalp kası iltihapları, kalp zarı iltihapları altta yatan sebep olarak ortaya çıkar.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/saglik/cocuklukta-kalp-sagligi

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023