Atrial Septal Defekt (ASD) Belirtileri Nelerdir?

Atrial Septal Defekt (ASD), kalbin kulakçıkları arasında yer alan duvarda açıklık olması durumudur. Halk arasından kalp deliği olarak da bilinir. ASD, temiz kanın bir kısmının sağ kalbe geçmesine neden olarak zamanla akciğer ve kalpte büyümeye neden olabilir.

ASD belirtileri nelerdir

ASD Belirtileri

Atrial Septal Defekt, uzun süre boyunca ciddi bir belirti vermediği için bazı hastalarda çok geç yaşlarda fark edilir. ASD hastalığında deliğin büyüklüğü ve sayısına göre hastalar farklı semptomlarla karşılaşabilir. Bazı hastalarda

  • Çarpıntı,
  • Nefes darlığı,
  • Çabuk yorulma
  • Kilo alamama

gibi sorunlara neden olabilir.

Bronşit gibi sık görülen akciğer enfeksiyonları ve kalp yetmezliği riski de ASD hastalarında daha sık görülebilir. ASD hastalığının neden olduğu belirtiler, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak da farklı biçimlerde kendini gösterebilir.

ASD Tedavisi

ASD tedavisi, hastanın yaşına ve deliklerin sayısı ile büyüklüğüne bağlı olarak yapılır. Bebeklik döneminde teşhis edilen ASD için tedavi genellikle 3-6 yaş arasında yapılır.

ASD Tedavisi Minimal invaziv cerrahi yönetimi ile koltuk altından, göğüs yan kenarından veya meme altından gibi minimal invaziv cerrahinin uygulanabileceği bir bölgeden kalp deliği ameliyatı yapılarak kalp deliği tamir edilir. Ameliyat esnasında kalp deliği karşılıklı dikilir veya kalp deliğinin olduğu yere yeni bir yama yapılır ve delik kapatılır. Ameliyat sonucunda hasta ömür boyu konforlu bir hayat sürebilir.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023