Kapalı Kalp Ameliyatı Sonrası Hayat Nasıldır?

Minimal invaziv cerrahi ile gerçekleştirilen kalp ameliyatı sonrasında, hastalar daha kolay hareket ettiği gibi, ameliyat sonrası komplikasyon oluşma riski de düşüktür. Göğüs boşluğu kesilmediği için, hastada ameliyat yarası nedeniyle psikolojik çöküntü ya da travma oluşmaz.

Koltuk altından ya da memenin yanından küçük kesi girişimleriyle yapılan minimal invaziv kalp ameliyatı sonrası hastaların yatış pozisyonlarını değiştirmelerine, emniyet kemeri takmaktan kaçınmalarına ya da göğüs bölgelerini korumalarına gerek kalmaz.

Kapalı Kalp Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Minimali invaziv kalp ameliyatından sonra, hastaların düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçmesi önemlidir. Bunun yanı sıra hastaya reçete edilen ilaçların doğru ve düzenli kullanımı da şarttır. Hastaların kontrolleri aksatması ya da ilaçları önerildiği gibi kullanmaması kalp sorunlarına neden olabilir.

Kapalı kalp ameliyatı operasyonları, hastaya hem psikolojik ve sosyal açıdan hem de fiziksel açıdan konfor sağlar. Çoğunlukla hastalar kendi ameliyat yaralarını bile fark etmez. Bu da ameliyatın yaratabileceği olumsuz etkiyi ortadan kaldırır.

Minimal invaziv yöntemler üzerine uzun yıllardır çalışan ve bu konuda bilimsel çalışmaları olan kalp ve damar cerrahisi uzmanları, ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyon riskini minimize ederek hastanın tedavisini kolaylaştırır.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023