Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bypass ameliyatı süresi, cerrahi operasyonun hangi yöntemle gerçekleştirildiği, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu ile diğer kalp hastalıkları varlığına göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde modern cerrahi tekniklerle yapılan bypass ameliyatlarında, kalp çalışır durumdayken cerrahi işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

bypass ameliyatı süresi

Koroner Bypass Ameliyatı Süresi

Bypass ameliyatları, koroner arter baypas cerrahisi, kardiyopulmoner bypass, ve vasküler bypass cerrahisi ile bariatrik cerrahide kullanılabilmektedir. Vasküler bypass ile bariatrik bypass ameliyatları süresi, cerrahi işleme ve hastanın genel sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir. Koroner arter bypass ameliyatları, genellikle 2-4 saat sürmektedir. Minimal invaziv cerrahi kullanılarak ve kalbi durdurmadan yapılan ameliyatlar ise 1-3 saat sürebilmektedir. Akciğer kalp pompası kullanılmadan ve kalp durdurulmadan yapılan bypass ameliyatları sonrasında, hastalar daha kısa sürede iyileşir. Ayrıca çalışan kalpte bypass ameliyatları, kalbin durdurulduğu bypass ameliyatlarına oranla daha düşük risk taşır.

https://youtu.be/gKiqHbmvsIY

Bypass Ameliyatı Sonrası Hastanede Ne Kadar Kalınır?

Koroner bypass ameliyatı sonrasında hastanede kalma süresi hem hastaya hem de ameliyata bağlı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Hasta yaşı, hastanın diğer kalp rahatsızlıkları, akciğer işlevleri, cerrahi yöntem ve şeker hastalığı, kronik rahatsızlıklar gibi durumlara bağlı olarak hastanede kalış süresi belirlenir. Ameliyattan sonra hastanın yoğun bakımda kalma süresi de aynı biçimde hastaya ve ameliyata bağlı etkenlere göre farklılık gösterir.

Minimal invaziv cerrahi ile yapılan bypass ameliyatlarında yoğun bakım süresi daha kısa olduğu ve komplikasyon oluşma riski daha az olduğu için hastanede kalış süresi de genellikle daha kısadır. Bununla birlikte hastanede kalma süresi ortalama 4-6 gündür. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, kalp bypass ameliyatlarında da hastaya göre riskler büyük önem taşır. Ameliyat sonrası komplikasyonları minimize etmek için özellikle risk grubundaki hastaların taburcu olma süresi uzayabilir.

Bypass Ameliyatı Sonrası Günlük Yaşama Dönme

Ameliyattan sonra günlük yaşama dönme süresi minimal invaziv cerrahi ile yapılan ameliyatlarda 2-3 haftadır. Ancak bazı hastalarda bu süre 4 haftaya kadar uzayabilir. Kolesterol, kan şekeri, yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıklara sahip olan ve stresli bir yaşam süren bireylerde ameliyat sonrası komplikasyon riski daha yüksek olabileceğinden, bu hastaların düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Genellikle 2-3 saat olan bypass ameliyatı süresi, risk grubundaki hastalarda 4-5 saati bulabilir.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023

2 Yorumlar Yorumları Gizle

slm hocam iki stentli damarım yüzde 80 bir stentli damarım yüzde 60 tıkanmış baypass dediler karar doğrumudur sizce

hangi hastaların kalbi çalışırken baypas yapılıyor hocam ben edirne 1 murat devlet hastanesinde olucam yaşım 43

Yoruma kapalı.