Mitral Kapak Değişimi Ameliyatı

Mitral kapak değişimi, yetmezlik ya da darlık problemleri nedeniyle kalp kapakçığının işlevini yerine getiremediği ve kapakçığın tamirinin mümkün olmadığı durumlarda yapılır. Mitral kapakta ilerlemiş kireçlenme ya da yetmezlik olması durumunda kalp kapakçığı değişimi yapılırken, erken teşhis edilen hastalıklarda kalp kapak tamiri yapılabilmektedir.

Mitral kapak hastalıkları, çocuklukta geçirilen iltihaplı hastalıkların ilerleyen yaşlarda kalp problemlerine neden olması, kalp krizi sonucu kalp kapakçıklarının kireçlenmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Mitral kapak hastalıklarının erken teşhis edilmesi, etkin ve başarılı bir tedavi açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte, erken teşhis mitral kapakta değişim (replasman) ameliyatına gerek kalmadan tamir (rekonstrüksiyon) operasyonu yapılmasına da olanak verir.

Mitral kapak değişimi ameliyatı

Mitral Kapak Değişimi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mitral kapak değişimine kalp ve damar cerrahisi uzmanın yaptığı tetkikler sonrasında karar verilir. Kalp kapakçığının durumuna bağlı olarak bazı durumlarda kalp kapakçığı tamiri de yapılabilir. Kapakçıktaki hasarın onarılabilecek durumda olduğu vakalarda hastaya yeni bir kapakçık takılmaz ve kendi kapakçığındaki sorun giderilir. Mitral kapaktaki problemin ilerlediği ve onarılmasının mümkün olmadığı durumlarda ise kalp kapak değişimi yapılması gerekir. Kalp kapakçığı değişimine hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve diğer hastalıklarına bağlı olarak kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından karar verilir.

Kalp kapakçığı değişimi operasyonlarında doğal kapakçıklar ya da yapay kapakçıklar kullanılabilir.

Yapay (Mekanik) Kalp Kapakçığı

Yapay kalp kapakçıkları, mitral kalp ameliyatlarında daha yaygın kullanılan ve uzun ömürlü olan yapılardır. Yapay kapakçık ile ameliyat edilen hastaların ömür boyu kan sulandırıcı ilaçlar kullanması zorunludur.

Biyolojik Kalp Kapakçığı

Biyolojik kalp kapakçıkları domuz, sığır ya da at gibi hayvanlardan alınır. Biyolojik kapakçıklar metal kapakçıklara oranla kısa ömürlüdür. Bununla birlikte ameliyattan sonra kapakçığın vücut tarafından kabul edilmesi için hastanın uzun süre hastanede kalması gerekebilir.

Hamilelik gibi durumları olmayan hastalar için daha uzun ömürlü olan ve sürekli ameliyat ile yenilenmesi gerekmeyen metal kalp kapakçıkları ile ameliyat daha yaygın yapılmaktadır.

Günümüzde minimal invaziv cerrahi ile gerçekleştirilen mitral kapak ameliyatı ortalama 2-3 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Kapalı cerrahi olarak da bilenen minimal invaziv yöntemi ile mitral kapakta darlık, yetmezlik veya her iki problemin birden görüldüğü vakalarda çok yüksek oranlarda başarı sağlanmaktadır.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023