Aort Kapak Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Aort kapak hastalığı, kalbin sol tarafından tüm vücuda giden ana atardamar arasında olan kapakçığın bazen doğuştan iki yaprakçıklı olması bazen romatizmal olarak sonradan kireçlenmesi veya bazen de bağ dokusu yetmezliği sonucu doğuştan olmuş olan ileri yaşlarda kendini gösteren kapakçıktaki geriye kaçırma, kapanamama bozukluğudur.

Kireçlenme sonucu darlık oluşabileceği gibi bazen bağ dokusu bozukluğu sonucu oluşan yetmezlikte ise kalbi ileri derece büyütür. Hem darlık hem yetmezlik kalbin sol tarafını büyüteceği gibi önü tıkalı olan bir kalbin çalışma bozukluğu sonucu, büyümesi sonucu kalp kasının gücü azalır. Eğer süre çok gecikirse zamanında müdahale edilmezse, zamanında ameliyat edilmezse kalp büyümesi kardiyomiyopati denilen kalbin kasılma bozukluğunun ileri derecede olması safhasına gelir ki hasta ondan sonraki ameliyatı çok yüksek riskli oluşur.

Kalp kasının kalınlaşmaması, kalbin büyümemesi birinci derecede önemli kriterdir.  Günümüzde modern tekniklerle kimi zaman kalp kapakçığı tamir edilir kimi zaman da tamamen değiştirilir. Bu da minimal invaziv cerrahi tekniklerle, yandan, kol altından küçük kesiyle 4 santimlik bir kesiyle veya akciğerleri kötüyse önden yine 4-5 santimlik küçük bir kesiyle kalp kapakçığı tamir veya değiştirme işlemi yapılır.  Aort kapak ameliyatı sonrasında hastanın kalbindeki büyüme durur ve 1-2 yıl içerisinde kalp normale döner.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023