Mitral Kapak Hastalıkları Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mitral kapak hastalıkları 3 şekilde ortaya çıkabilir. Bunlardan birincisi ve en sık görüleni romatizmaldir. Yani hastan doğuştan geçirdiği boğaz iltihaplarına bağlı oluşmuş olan mikroba karşı vücudun geliştirdiği mekanizmanın daha sonradan kalp kapakçığını veya romatizmal olarak eklem yerlerini tutarak bozmasıdır. Bir diğer nedeni çocukluktan gelen mitral kapak bozukluğu olabileceği gibi başka bir nedeni de ileri yaşlarda geçirilmiş olan kalp krizi sonucu kapağın bulunduğu bölgenin beslenmesinin bozulması ve kalp kapağının yetersizliğidir.

Mitral kapak ameliyatı hastalıkları

En sık görülen (yüzde 80 oranında) hatta yüzde 85 denebilir, romatizmal mitral kapak tutulumudur. Bunun sonucunda kalbin sol kulakçığıyla sol karıncığı arasında bulunan mitral kapakçığın kireçlenmesi veya dokunun zedelenmesi, her ikisi sonucunda mitral kapak hastalığı hem kaçak hem yetmezlik oluşabilir. Oluşan hadise sonucunda kanın akciğerlere tamamen göllenmesi ve akciğer tansiyonunun yüksekliği ortaya çıkabilir. Belirtileri başlangıçta nefes darlığı ve çarpıntıdır.

Zaman zaman ritim bozukluğu, zaman zaman hastanın yüreğinin pırpır ediyor gibi çarpması en önemli nedenlerdir. Bu belirtiler içinde yapılması gereken tetkik kalbin ultrasonunun yani ekokardiyografisinin yapılmasıdır. Bunun sonucu kapakta kaçak veya darlık ortaya çıkabilir. Veya hem darlık hem kaçak tespit edilebilir. Hangisi olursa olsun bunun sonucunda ortaya çıkmış hadisede kalp büyümesi, akciğer tansiyonun yükselmesi gibi veya şikayetlerin çok fazla olması sonucu hepsinin ortak noktası müdahale edilmesi gerekliliğidir. Bütün bu kriterler ortaya çıkmışsa yapılan müdahalede hastanın minimal invaziv teknikle özellikle kol altından 4 santimetrelik bir bölgeden girilerek kalp kapakçığı tamir edilebilir veya değiştirilebilir.

Hangisi olursa olsun zamanında yapılan müdahale ile kalbin büyümesi durur, akciğer tansiyonunun ilerlemesi azalır ve 6 ay 1 yıl zarfında normal haline dönebilir. Kalbin ritim bozuklukları yavaşlar, düzene girer ve hastanın şikayetleri her geçen gün azalır.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023