Mitral Kapak Yetmezliği Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Mitral kapak yetmezliği olanlar, düzenli olarak tansiyon ve nabız değerleri ile kilosu kontrolü yaptırmalıdır. Bununla birlikte kalp yetmezliği hastaları ilaçlarını düzenli olarak kullanmalı ve hızlı kilo artışı, yorgunluk, iştahsızlık ve ayak veya bacaklarda ödem oluşumu gibi durumlarda geciktirmeden doktora başvurmalıdır.

Mitral Kapak Yetmezliği Semptomları

  • Nefes darlığı,
  • Göğüste ağrı,
  • Ritim bozuklukları,
  • Çabuk yorulma,
  • Nedeni belirlenemeyen halsizlik

Kalp kapak yetmezlikleri, başlangıç aşamalarında genellikle belirti vermez. Kalp kapakçığı ile ilgili sorunlar çoğunlukla farklı hastalıkların kontrolü yapılırken tesadüfen tespit edilir. Mitral kapakta yetmezlik ya da darlık problemi başlangıç aşamasında hastanın hayatını etkilemezken ilerleyen zamanlarda ciddi işlev bozuklukları ortaya çıkabilir. İlerlemiş mitral kapak hastalıklarında, belirgin semptomlar oluşabilir ve hastalar sıklıkla kalp çarpıntısı ya da kalbin pırpır etmesi şikayetlerinde bulunabilir.

Mitral Kapak Yetmezliği Olanlar Ne Zaman Ameliyat Olmalı?

Mitral kapak yetmezliğinin erken teşhis edilmesi tedavi şansını artırır. Mitral kapaktaki problemin düzeyine göre tedavi uygulandığından, kalp kapakçığı ile ilgili sorunlarda geciktirmeden doktora başvurmak önemlidir. İlerlemiş mitral kapak hastalıklarında kalp kapakçık değişimi gerektiği gibi, mitral kapaktaki bozukluğun düzeyine göre tedavi mitral kapak tamiri ile de yapılabilir. Mitral kapak yetmezliği olanlar için tedavi yetmezliğin düzeyine göre yapılır. İleri düzey mitral kapak yetmezliği olanlar için ameliyat ile tedavi şarttır. Bununla birlikte bazı hastalarda ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Mitral Kapak Ameliyatı

Tedavi, mitral kapak yetmezliği dereceleri doğrultusunda yapılır. Birinci ve ikinci düzey mitral kapak yetmezliği olan hastalarda ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavinin uygulanması şart değildir. Ancak hastalar düzenli olarak kontrol edilmelidir. Zira yetmezlik durumu zaman içerisinde ilerleyebilir ve hasta yaşamı açısından risk oluşturabilir. Kalp kapakçık hastalarının tedavisinde erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Bu nedenle 1 ve 2. düzey yetmezliği olanların kontrolleri aksatmaması gerekir. İleri düzey yetmezliklerde ise kalp kapakçığının tamir edilmesi ya da değiştirilmesi için mitral kapak ameliyatı yapılması gerekir. Mitral kapak değişimi ameliyatında metal kalp kapakçıkları ya da biyolojik kapakçıklar kullanılabilir. Kalp ve damar cerrahisi alanında uzman olan cerrahlar tarafından yapıldığında mitral kapak ameliyatları başarı oranı oldukça yüksektir.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023

3 Yorumlar Yorumları Gizle

ritm bozuklum vardı tanıda eser miktarda sol mitral yetmezlik çıktı 2 yıl önce ablasyon yapıldım.. bu geçtiğimiz eylulde covıdi ağır geçirince tansiyon sorunum çıktı ritm bozukluğum nukseder gibi oluyor bazen ..acaba mitral yetmezlığımmi ilerledi

Mitral kapak yetmezliği ve hiper tansiyonum var özel bir okulda temizlik görevlisi olarak çalışıyorum tempolu bir isim var masa ve damacana kaldırıyoruz buda beni fazlasıyla zorluyor bu rahatsizlikla ağır işte çalışamaz raporu verile biliyormu bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler..

Yoruma kapalı.