Kalp Kapakçığı Ameliyatı Sonrası Yaşam

Kalp kapakçığı ameliyatı, minimal invaziv cerrahi yöntemi kullanılarak birkaç santimlik kesilerle yapıldığında, ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hızlı olur. Açık cerrahiye oranla komplikasyon ve kanama riskinin daha düşük olduğu minimal invaziv cerrahi sonrasında hastaların günlük yaşamlarındaki kısıtlama da daha azdır.

Kalp kapakçığı tamiri ya da kalp kapak değişimi ameliyatları sonrasında hastaların günlük yaşamlarında dikkat etmeleri gerekenler şöyledir:

  1. Kan sulandırıcı ilaç kullanımı: Kalp kapak değişimi ameliyatlarından sonra hastaların düzenli olarak kan sulandırıcı ilaç kullanmaları gerekebilir. Yapay kalp kapağı takılan hastaların ömür boyu ilaç kullanması zorunludur.
  2. Diyet yapmak: Ameliyat sonrasında tüketilen gıdaların kan sulandırıcı ilaçların etkinliğini etkilememesi için bazı gıdaları tüketmemek gerekebilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanması gereken hastaların diyet programı uygulamaları gereklidir.
  3. Antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı: Kalp kapak ameliyatı sonrasında hastaların ağrı kesici ya da antibiyotik kullanımında olası ilaç etkileşimlerini önlemek için dikkatli olmaları ve olağan dışı bir etki hissettiklerinde geciktirmeden doktora başvurmaları önemlidir.

Kalp kapakçığı ameliyatı sonrasında hastaların iyileşme sürecini hızlandırmak için beslenme dengesine özen göstermeleri, egzersiz yapmaları ve nitelikli şekilde dinlenmeleri önemlidir.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023