Sigara İçmenin Damar Hastalıklarındaki Etkisi

Sigara başta akciğer kanseri olmak üzere, kalp ve damar hastalıkları gibi farklı hastalıklara sebebiyet vererek ya da bu hastalıkların tedavisini zorlaştırarak hayati riske neden olur. Özellikle kalp hastalığı olan ya da ailesinde kalp hastalığı hikayesi bulunan bireylerin sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durması şarttır.

Sigaranın neden olduğu sorunların başında damar sertliğine neden olması ve damar sertleşmesini ilerletmesi gelir. Tütün ürünleri damar sertliği sorununun ortaya çıkmasına neden olduğu gibi, kanın akışının bozulması ve pıhtılaşma eğiliminin artması da damarların tıkanma sürecini hızlandıran faktörler arasında yer alır.

Sigara ile Kalp Damar Hastalıkları İlişkisi

Sigara içen hastalarda damar sertliği oluşma ve damarlardaki sertliğin ilerleme riski yüksektir. Ani damar tıkanması, kalp krizi ve şah damarı tıkanıklığı gibi hayati risklerin oluşma ihtimali sigara içen bireylerde daha yüksektir. Bypass olan ya da stent taktırmış olan hastaların sigara içmeye devam etmesi, damar sertliğine bağlı hastalıkların ortaya çıkma riskini artırır.

Buerger hastalığı genellikle bacaklarda ve kollardaki atardamarlarda tıkanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ve uzuv kaybına dahi neden olabilen bir hastalıktır. Tütün ürünleri kullanmakla doğrudan ilişkili olan Buerger hastalığı, hastaların yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, uzuvların kaybedilmesine de neden olabilir.

Sigarayı Bırakmanın Önemi

Sigara azaltarak ya da zamanla değil, olabildiğince hızlı bir şekilde ve tamamen bırakılmalıdır. Sigara içmek, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm oranında ciddi bir paya sahip olduğu gibi; tütün mamulleri kullanmak bireylerin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023