Kadınlarda Kalp Krizi Riskini Artıran Faktörler

Kalp krizi, kadınların hayatını kaybetmesine neden olan sağlık sorunlarının başında geliyor. Kalp hastalıklarında risk faktörleri kadın ve erkek bireylerde benzer olsa da, kadınlarda riski artıran hamilelik, menopoz ve meme kanseri gibi etkenler de bulunuyor.

kadınlarda kalp hastalıkları

Kadınlarda, damar tıkanıklığı erkeklere oranla daha az görülür ve erkeklerde damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi oranı yüksekken kadınlarda kalp krizi daha çok spazm ve yırtılma nedeniyle meydana gelir. Kadınlarda kalp krizi riskini artıran faktörler şöyledir:

  1. Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu şeker intoleransı, insülin direnci ve kolesterol düzeyinin artmasına neden olabiliyor. Damar kireçlenmesi oluşma riskini 2 katına çıkaran polikistik over sendromunun etkin bir şekilde tedavi edilmesi, kadınlarda kalp damar hastalıkları riskinin azaltılması açısından önem taşıyor.

  1. Menopoz

Menopoz doğrudan kalp ve damar hastalıkları ile ilişkili olmasa da, menopoz semptomlarını azaltmak için kullanılan hormon tedavileri kan pıhtılaşmasına neden olarak kalp damar hastalığı riskini artırabiliyor.

  1. Otoimmün Hastalıklar

Kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek oranda görülen otoimmün hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları riskini artırır.

Hamilelik, menopoz ya da menstrüasyon ile ilgili süreçlerde ya da bu süreçlerdeki uygulanan tedavilere bağlı olarak, kadınlarda kalp ve damar hastalıklarına neden olan diğer risk faktörleri arasında yer alır. Bunun dışında doymuş yağ ağırlıklı beslenme, egzersiz yapmama, yüksek kolesterol gibi sorunlar da kalp krizi riskini artırabilir.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023