Mitral Kapak Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Mitral kapak yetmezliği belirtileri, genellikle stres, sigara kullanımı, yorgunluk gibi nedenlere bağlandığından, hastalar tarafından çok fazla önemsenmez. Sinsi ilerleyen bir hastalık olan mitral yetmezlik, hastalığın ilk evrelerinde çok fazla belirti vermez. Bu nedenle mitral kapak hastalıklarının tanısı genellikle farklı bir hastalık nedeniyle yapılan kontroller sırasında tesadüfen ortaya çıkar.

Mitral kapak hastalıklarında; yetmezlik, darlık ve hem yetmezlik hem darlık görülebilir. Mitral kapak hastalıklarının nedenleri şöyledir:

Mitral kapak yetmezliği belirtileri
  • Beta streptokok adı verilen mikrobun boğaz ve eklemleri tutması sonrası vücudun geliştirdiği savunma mekanizmasının ilerleyen yaşlarda kalp kapakçıklarını tutması ve kapakçıkların kireçlenmesi,
  • Doğuma bağlı nedenler,
  • İleri yaşta geçirilen kalp krizi sonrası mitral kapağın bozulması

Mitral kapak hastalıklarının %80-85’i çocukken geçirilen iltihaplı hastalıklara bağlı olarak meydana gelir. Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alan mitral kapağın kireçlenmesi ya da dokunun zedelenmesi sonrası kalp kapağında kaçak ve yetmezlik oluşabilir.

Mitral Kapak Yetmezliği Belirtileri

  • Nefes darlığı,
  • Çarpıntı,
  • Çabuk yorulma,
  • Ritim bozukluğu,
  • Kalbin ‘pırpır’ çarpması

Mitral kapak yetmezliği belirtileri genellikle başka nedenlere bağlandığından, hastalar tarafından fazla önemsenmez. Farklı nedenlerle doktora başvurmuş hastaların kalp ve damar cerrahisine yönlendirmesi sonrası ekokardiyografi çekilerek mitral kapak hastalıkları tespit edilebilir.

Mitral Kapak Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp kapağı hastalıklarının tedavisinde, erken teşhis ve tedavi büyük öneme sahiptir. Kalp kapakçıklarındaki yetmezlik ya da darlık probleminin çok ilerlemesi durumunda tedavi zorlaşabilir. Günümüzde minimal invaziv cerrahi kullanılarak, göğüs yan duvarı, göğüs alt ucu ya da koltuk altından kalp kapağı tamiri ya da değişimi yapılabilir. Kapalı kalp ameliyatı yöntemleri ile yapılan mitral kapak ameliyatı hastaların daha kısa sürede günlük yaşamlarına dönmesini sağlar. Bununla birlikte kapalı kalp ameliyatları sonrasında kanama olma riski daha düşüktür ve hastalar açık ameliyatlarında olduğu gibi ağrı şikayetleri yaşamaz.

Mitral Kapak Hastalıkları Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Mitral kapak yetmezlik ya da darlık problemlerinin tedavi edilmemesi durumunda kan akciğere göllenir ve akciğer tansiyonunun yükselir. Kalp yetmezliğine neden olan bu durum, hayati tehlike oluşmasına neden olabilir. Minimal invaziv cerrahi ile yapılan mitral kapak ameliyatı yüksek başarı oranına sahip olmakla birlikte, hasta konforu açısından da avantaj sağlar.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023

3 Yorumlar Yorumları Gizle

Hocam mitral kapk yetmezligim var ve çok kötüyüm ozrl hayatım kalmadı uyuyamıyor yol yürüyemiyorum lütfen yardımcı olun bna

Yoruma kapalı.