Perikardit Nedir?

Perikard, kalbin dış yüzeyini saran iç ve dış katmandan oluşan kalp zarıdır. Perikardit ise bu kalp zarının iltihaplanması ya da enfeksiyonu olarak ifade edilir. Çeşitli virüs ve bakteriler kalp zarını tutarak burada kalbin çalışmasını olumsuz olarak etkilemektedir. İltihaplanmayla birlikte kap zarındaki katmanlar arasında sıvı birikimi görülebilmektedir. Eğer bu sıvı miktarı fazla ise kalbi sıkıştırarak acil müdahale gerektiren ve kardiyak tamponad adı verilen durumu ortaya çıkartabilir. Kalp zarının aniden iltihaplanması ve 3 aylık süreçte iyileşme gösteren durumlar akut perikardit olarak tanımlanırken, 3 aydan fazla sürede şikayetlerin devam ettiği ve tekrarladığı durumlar kronik perikardit olarak ifade edilir.

Perikardit Belirtileri

Perikarditin en sık görülen belirtilerinin başında göğüs ağrısı gelir. Bu göğüs ağrısı yatar pozisyonda artış gösterirken oturma pozisyonunda azalmaktadır. Bunun yanında vücudun değişik bölgelerinde ağrı, şişliş ya da ödem görülebilmekte kronikleşen perikarditler de yüksek ateş, kalp zarında sıvı birikimi ve kalp sıkışması görülebilmektedir.

Perikardit Tedavisi

Perikardit tedavisinde, perikardite neden olan faktörün belirlenmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekir. İlaç kullanımının yanında gerekli durumlarda hastanın hastaneye yatırılması söz konusu olamaktadır. Eğer kalp zarının katmanları arasında sıvı birikmesi söz konusu ise perikardiyosentez ile bu sıvının dışarıya çıkarılması sağlanır. Tekrarlayan ve kalbe zarar veren durumlarda perikardiyektomi adı verilen yöntemle perikardın bir bölümü ameliyatla alınmaktadır. bu işlem genellikle en son tercih edilen yöntemlerden biridir.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023

3 Yorumlar Yorumları Gizle

Ben yaklaşık 2.5 aydır kalp zarı iltihabı hastasıyım. İlk zamanlardaki sıkıntılarım olmasa da halen iyi hissetmiyorum. Acaba ne kadar sürecek bu durum? Kolşisin ve aspirin kullanıyorum.

Yoruma kapalı.