Yüksek Tansiyonun Kalp Sağlığına Etkisi

Tansiyon Nedir?

Tansiyon, kanın damarlara uyguladığı basınç olarak tanımlanabilir. Kalbin kasılarak kanı damarlara atması sonucu yaptığı basınç halk arasında büyük tansiyon olarak bilinen sistoliktir. Kalbin gevşemesi sonucunda damarlarda halen var olan basınç halk arasında küçük tansiyon olarak bilinen diastoliktir.

Yüksek tansiyon ya da diğer adıyla hipertansiyon, damarlardaki kan basıncının yüksek değerlerde olmasını ifade eder. Yüksek tansiyon vücudun farklı bölgelerindeki organları etkileyerek buralarda hasarlar oluşturabilmektedir.

Yüksek Tansiyonun Kalp Sağlığına Etkisi

Sağlıklı damarlar güçlü ve esnek bir yapıya sahiptirler. Bu sayede kan sağlıklı bir şekilde akarak doku ve organların gerekli oksijeni almasına ve beslenmesine yardımcı olmaktadır.

Hipertansiyon, damarlardaki sağlıklı yapının bozulmasına neden olur. Damarların iç astarı zarar görebilirken aynı zamanda bu bozulmuş damar yapısında yağ hücreleri birikebilmektedir. Dolayısıyla damar duvarları daha az elastik hale gelerek kan akışını sınırlayabilmektedir. Bununla birlikte kan zayıf bir damardan geçerken damar duvarını zorlayarak burada genişlemeye ve anevrizma olarak ifade edilen durumun  ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sonuç olarak, yüksek tansiyon damar yapılarının bozulmasıyla bağlantılı olarak kalp krizine yol açabilmektedir. Bunun yanında, kalbin daha fazla çalışmasına neden olarak kalp yetmezliğine neden olabilmektedir. Dolayısıyla tansiyon hastalarının yakından takip edilerek gerekli tedavinin uygulanması son derece önemlidir.

 

 

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023