Karotis Arter Hastalığı Nedir?

Karotis Arter Hastalığı

Karotis arter, halk arasında şah damarı olarak bilinen, boynun her iki tarafında bulunan, beyine kan ve oksijen taşıyan atardamarlardır. Karotis arter hastalıkları da bu damarların esnek ve pürüzsüz yapısının bozularak daralması ya da tıkanması sonucu oluşan hastalıkları ifade eder. Karotis arter hastalıklarının temel nedeni  damar sertliği olarak biline aterosklerozdur. Damar yapısının bozulması sonucunda yağ hücrelerinin birikmesiyle oluşan plaklar, damarın daralmasına bağlı olarak oluşan pıhtılar hem karotis arter hem de beyin damarları açısından tehlike oluşturmaktadır. Karotis arterde biriken plaklar buradan kopup beyin damarlarında tıkanmalara sebep olabilmektedir. Bu da felç ve inme gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, aşırı kilo, sigara kullanımı gibi risk faktörlerinin kalp damarları üzerindeki etkileri karotis damarları için de geçerlidir.

Karotis Arter Hastalıklarının Belirtileri

Karotis arter hastalıklarının başlıca belirtileri şunlardır:

  • Baş dönmesi
  • Yoğun baş ağrısı
  • Görme bozuklukları
  • Yüz, kol ve bacaklarda uyuşukluk, güç kaybı
  • Konuşmada ve anlamada zorluk çekme

Karotis arter hastalıklarının çoğunlukla kalp damar hastalıklarıyla birlikte seyrettiği göz önüne alındığında bu hastaların karotis damarlarının kontrol edilmesinde çok büyük fayda bulunmaktadır. Erken dönemde yapılan test ve tetkikler sayesinde felç gibi kötü sonuçların önlenmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte tıkanan karotis arterlere acilen müdahale edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

 

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023