Buerger Hastalığı Tedavisi

Buerger hastalığı, el ve ayakta ağrı ve yara ile kendini belli eden atardamar yapısının bozulması ve tıkanıklığına bağlı olarak ortaya çıkan bir damar hastalığıdır. Damarlardaki bu problemlere bağlı olarak uzuvlar yeteri kadar beslenemediği için kangren oluşabilmektedir.  Genç erkek ve sigara içen bu erkeklerde daha sık görülen bu hastalıkta şiddetli ağrı ve iyileşmeyen yaralar hastanın hayatını ciddi olarak etkilemektedir.  Parmaklarda morarma, ellerde ve ayaklarda üşüme hissi Buerger hastalığının diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Buerger Hastalığı Risk Grupları

Buerger hastalığı risk gruplarını söylemeden önce hastalık Güneybatı Asya ve Orta Doğu ‘da daha sık görülmektedir. 30-50 yaş aralığı bireylerde yüksek oranda görülen Buerger hastalığı daha çok sigara kullanan veya pasif içici olarak tabir ettiğimiz kişilerde yüksek oranda görülmektedir.

buerger hastaligi

Buerger hastalığının tedavisinde ilk önemli aşama hastanın sigarayı bırakmasıdır. Hasta sigarayı bıraktıktan sonra semptomlar kaybolabilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra gerekli durumlarda sempatektomi ameliyatları ile Buerger hastalığının tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Burada vurgulanması gereken konu, hastanın erken dönemde başvurması ve gerekli tedavinin uygulanmasıdır.

 

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023