Kalp Krizi Belirtileri

Vücudun kan ihtiyacını karşılayan kalp, hayati öneme sahiptir. Kalbi besleyen atardamarlarda yaşanan ani tıkanma sonucu kalp kasının yeterli oksijen alamaması nedeniyle kalp krizi yaşanır. Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Tıptaki adı miyokard enfarktüs olan kalp krizine ilk müdahale oldukça önemlidir. Kalp krizi belirtileri hafif ya da şiddetli belirtiler gösterebilir.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalbimiz diğer organlarımız gibi hayatımızın devam etmesine olanak sağlayan hayati bir organdır. Bu nedenle kalp sağlığını korumak oldukça önemlidir. Kalp krizi şüphesi duyulduğu anda vakit kaybedilmeden alanında uzman kalp cerrahına danışılması gerekir. Bazı durumlarda kalp krizi belirtileri hafif seyrederken bazı durumlarda şiddetli belirtiler gösterebilir.

Kalp krizinde başlıca belirti, hastalar tarafından kalp ağrısı olarak tanımlanan göğüs ağrısıdır. Göğüste oluşan şiddetli ağrı ile birlikte bulantı, kusma, terleme, bayılma gibi semptomlarda görülebilir. Göğüs ve kalpte hissedilen ağrı, baskı karıncalanma hissi en sık görülen kalp krizi belirtileri arasında yer almaktadır. Kalp krizi bazı durumlarda şiddetli belirtiler ile ortaya çıkabilir. Hasta, yaşanan semptomları hekimi ile paylaşmalı ve gerekli önlemleri almalıdır. En sık görülen kalp krizi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Göğüs Kafesi Ağrısı: Göğüste, sol kolda ağrı, uyuşma hissi kalp krizinin ilk belirtileri arasında gösterilebilir. Genellikle birkaç dakika süren bu ağrıda baskı ve sıkışma hissedilmektedir.

Nefes Darlığı: Göğüs kafesinde oluşan ağrı öncesi ya da sonrası hasta nefes darlığı yaşayabilir.

Gövdenin Üstünde Meydana Gelen Ağrılar: Sırt bölgesinde, omuzlarda, çene ve mide de hissedilen ağrılarda kalp krizinin habercisi olabilir.

Kalp Krizi Nasıl Oluşur?

İnsan vücudundaki tüm organların çalışması için oksijen ve besin kaynağına ihtiyacı vardır. Kan pompalayan kalbinde, oksijen ve besin kaynağı ihtiyacı bulunmaktadır. Koroner arterler yani kan damarları, kalp kasına gerekli oksijeni sağlamaktadır. Bir kan damarının aniden tıkanması kalp kasına ve kan akışının durmasına sebep olur. Bu durumda da kalp krizi meydana gelir. Kalp krizinin oluşmasına neden olan damar tıkanıklığı yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşabilir. Damar tıkanıklığını etkileyen başka faktörlerde bulunmaktadır.

Kalp Krizinde Kimler Risk Altındadır?

Kalp krizinin oluşmasına sebep olan bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Kişinin sürmüş olduğu yaşam, beslenme alışkanlıkları, yaşam koşulları, sahip olduğu ya da geçirdiği diğer hastalıklar, genetik faktörler kalp krizinin oluşmasına etki etmektedir. Kalp krizi risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Sigara, nargile gibi tütün ürünlerinin kullanılması,
  • Yüksek kolesterolün olması,
  • Diyabet hastalığı, metabolik sendrom, obezite gibi hastalıklara sahip olmak,
  • Yüksek tansiyon hastası olmak,
  • Sağlıksız beslenme, ağır ve aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek aşırı alkol tüketmek, sık sık kahve içmek,
  • Birinci derece akrabalarda kalp hastalıklarının görülmesi,
  • Hareketsiz yaşam tarzı, uzun süre masa başında çalışmak gibi faktörler kalp krizi görülme riskini artırmaktadır.

Kalp Krizi Ne Kadar Sürer?

Genellikle kadınlarda 55 yaş ve üzerinde erkeklerde ise 45 yaş ve üzerinde ortaya çıkan kalp krizi süresi, kalp krizi belirtileri görülmesi ardından kısa sürede gerçekleşmektedir. Göğüste sıkışma, yanma hissi, nefes darlığı gibi belirtiler kalp damarı tam tıkanmamışsa, damarda daralma mevcut ise 10-15 dakika kadar sürer. Kalp krizi süresinde belirtilerin gerçekleştiği süre de çok önemlidir. Kalp krizi belirtileri görüldüğü andan itibaren takip edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Kalp Krizi Anında Neler Yapılmalı?

Kalp krizinin gerçekleşmesi durumunda hem hastanın hem de hastanın çevresindekilerin neler yapacağı oldukça önemlidir. Yanlış yapılan bir uygulama hastanın hayatını riske sokabilir ya da planlı bir şekilde önlemlerin alınması, ilk yardımın gerçekleştirilmesi hastanın hayatını olumlu yönde etkileyebilir. Kalp krizi belirtileri görülmesi durumunda hissedilen ağrılar hareket ederek artar, dinlenme durumunda bu ağrılar tamamen geçmez. Ağrılar, yarım saatten fazla sürebilir ve ağrılara başka belirtiler de eşlik edebilir.

Kalp krizi anında en kısa sürede sağlık birimine ulaşılmalıdır. Kalp krizi geçiren kişi kendi hastaneye gitmemeli, kalbe giden oksijeni azaltacak, kendini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Kalp krizi yaşayan birine yapılacak ilk yardım ambulansı aramak olmalıdır. Hastanın üzerinde gömlek, kravat gibi kıyafetler varsa yakası açılıp, gevşetilmelidir. Ortamda bol oksijen sağlamak amacıyla pencere ve kapılar açılmalıdır. Hastanın başına toplanan kalabalık dağıtılmalı, rahat nefes alıp verebilmesi için imkân sağlanmalıdır. Ambulans gelene kadar hastanın yanında kalınmalıdır.    

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023