Aort Darlığı Belirtileri Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=_C4_nc5TrvI

Aort darlığı ile hasta en ufak bir eforla bile nefes darlığı hisseder. Hasta yürürken ve merdiven çıkarken nefes almakta zorlanır. Nefes almada güçlükle göğüs ağrısı olabilir. Ayrıca aort kapak darlığı şiddetli ise hasta bayılabilir. Bu aşamada ölüm riski oldukça yüksektir. Aort darlığında olası tüm semptomlar şu şekilde sıralanabilir:

– Eforla çabuk yorulma

-Nefes Darlığı

-Göğüs Ağrısı

– Baş dönmesi

– Çarpıntı

– Halsizlik

– Bayılma

Aort Darlığı Nedenleri Nedir?

Aort darlığı yaşlılık hastalığıdır. Yaşlılarda ortaya çıkabilen doğal bir kapak hastalığıdır. Yaşla birlikte aşınma, damar sertliği ve kireçlenme aortu etkiliyorsa aort kapağının daralması oluşur. Aort darlığı da daha genç yaşta ortaya çıkar. Aort darlığının nedenleri doğum kusurları olabilir. Aort kapağı yıpranabilir çünkü kalpte üç yerine iki doğumsal yaprakçık bulunur. Romatizmal kalp hastalığı ve kapak enfeksiyonları aort darlığının nedenlerinden bazılarıdır.

Aort Darlığı Nedir?

aort darlığı

Aort vücuttaki en büyük kan damarıdır. Aort, kalpten tüm organlara temiz kan taşıyan önemli bir kan damarıdır. Aortun ortalama kan taşıma kapasitesi 6-7 litredir. Kalbin dört valfinden biri olan aort kapağı da vardır. Aort kapağı, temiz kanın aorttan vücuda gitmeden önce sol ventrikülden aktığı kapakçıktır. Aort kapağı, kanın doğru yönde akmasını ve kanın geri akmamasını sağlar. Bazı durumlarda aort kapağının daralması veya yetersizliği gibi sorunlar ortaya çıkar. Aort kapağı kireçlenir ve deformasyon daralırsa açılamaz. Sonuç olarak, kalbin daralmış aort kapağından kan pompalaması zordur. Bu nedenle miyokard zorlanır ve yük altında tutulur. Bu, kalp kasının kalınlaşmasına ve başarısız olmasına neden olur. Aort darlığı tedavi edilmezse kalp yetmezliği de yaşamı tehdit edebilir.

Aort Kapak Darlığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yaş Aort Kapak Darlığı İçin Risk Mi?

Evet, yaşla birlikte aort kapağı kireçlenme nedeniyle daralabilir.

Aort Kapak Darlığı Bebeklerde ve Çocuklarda Görülür Mü?

Aort kapak stenozu veya aort kapağının daralması bebeklik ve çocukluk döneminde de ortaya çıkabilir. Bu çocukların bazıları göğüs ağrısı, baş dönmesi ve bayılma gibi semptomlar yaşayabilir. Hafif aort darlığı olan çocuklar, stenoz ilerleyebileceğinden ömür boyu kontrol gerektirebilir.

Çocuklarda Aort Kapak Darlığı Belirtileri Neler Olabilir?

Çocuklar aort darlığı problemlerinde yeterince yemek yiyemeyebilir ve iştahlarını kaybedebilir. Ayrıca aort darlığı olan çocuklar yeterince kilo almazlar. Çocuklar çabuk yorulur ve tembelleşir.

Aort Kapak Darlığı Olan Çocuklar Spor Yapabilir Mi?

Bu durumda bir çocuk kardiyoloğuna başvurmanız doğru olacaktır.

Biküspit Kapak Nedir?

Normal aort kapağı 3 yapraklıdır. 2 yaprağı varsa mitral kapakçık olarak adlandırılır. Kalbin pompalama gücüne karşı, kapakçığın normalde 3 yaprakçık işini yapması beklenenden daha erken yıpranmasına neden olur.

Aort Kapak Darlığı Kalbi Nasıl Etkiler?

Aort darlığında kapak kolay açılmaz. Kan da serbestçe akamaz. Yüreği yorar. Kalp bu iş yükünü kaldıramaz hale gelir. Zamanla bu eksiklik oluşur.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023