Miksoma Hastalığı

Miksoma Hastalığı Nedir?

Miksoma kalbin sol tarafında yerleşir. Sol atriyal miksomalar genellikle iki kulakçık arasında bulunan temiz ve kirli kanın birbirine karışmasını önleyen septum (kalp duvarı) bölgesinde bulunur. Kalp duvarında yer alan kitle septuma bir sap ile bağlı bukunur. Kopup dolaşmaz fakat hareketlidir. Gevşek bir yapıya sahipse kalbin sol kulakçığından, mitral kapak içinde geçip sol karıncığı geçebilir veya kapak tıkanabilir. Büyüklüğü, 15 santime kadar yükselebilir.

Pürüzsüz veya tomurcuklu bir görünüme sahip olabilir Miksoma. Saplı ya da sapsız kalp duvarına tutan bir görüneme sahip olabilir. Miksomanın yapısı genellikle basit bir şekilde parçalanabilen yapıdadır. Üzeri pıhti ile kaplı sarı veya beyaz renge sahip olabilir. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan miksoma, ameliyat esnasında oldukça sakin ve nazik davranılmalıdır. Sert bir müdahale durumunda parçalanabilir.

Miksoma Hastalarının Şikâyetleri

Hastaların şikâyetleri çoğunlukla mitral kapakçık hastalığı şikayetleri ile benzerdir. Miksoma hastalığına sahip kişilerde çarpıntı ve nefes darlığı görülür. Hasta, yürüyüş esnasında efor sarf ettiği için nefes darlığı ortaya çıkar. Hastanın bu şikâyetleri üzerine yanlışlıkla Mitral Kapak Hastalığı tanısı konulabilir.

miksoma hastalığı

Hastaların nefes darlığı ve kalp çarpıntısı gibi şikâyetlerinin yanı sıra miksoma hastalarında bazen bayılma ve ateşte görülebilir. Bayılan hasta yere düştüğü esnada tekrardan kendine gelir. Çünkü hasta ayakta durduğu zaman miksoma kitlesi kapağı tıkar ve beyine kan gidişini durdurur. Hastanın yere düşmesi sonucunda kitle mitral kapağın içerisinden çıkar ve beynine kan akışı tekrar gerçekleşir. Miksomaya sahip hastalarda; bayılma, çabuk yorulma, kas ağrısı, eklem ağrısı gibi şikayetler oluşur.

Miksoma hastalarının bulguları kalbe ait bulgular ve vücuda ait bulgular olarak iki grupta incelenmektedir.

Kalbe Ait Bulgular;

Kalpte Üfürüm yani mitral darlık veya yetmezlik bulguları olarak karşılaşılır. Miksoma hastalığını, mitral kapak hastalığından ayıran yanı ise hastanın hareket etmesi ile üfürüm değişir.

Vücudun Genel Bulguları;

Çarpıntı, ateş, kilo kaybı, damar tıkanıklıkları, soluk bir cilde sahip olur.

Miksoma Hastalarına Yapılan Testler Sonucu Neler Görülür?

Kansızlık (Anemi) görülür,

EKG değişikliği izlenebilir.

Ekokardiyografi tanı konulur.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023