Triküspid Kapak Yetmezliği Nedir

Kalbin sağ atriyum ile sağ ventrikul arasında bulunan triküspid kapak adı verilen kapakçıktır. İşlevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar. Bu kapakçık, sağ atriyumdan sağ ventriküle kanın geriye kaçmasını önlemek için görev yapar. Triküspid kapak yetmezliği, kapanamaması durumunda meydana gelen hastalığa denir.

Triküspid Kapak Ne İşe Yarar ?

Triküspid kapak, kalbin sağ atriumundan sağ ventriküle kanın geçişini kontrol eder. Sağ atrium, oksijenlenmiş kanı toplar ve bu kanı sağ ventriküle pompalar. Triküspid kapak, bu geçişi düzenler ve sağ ventrikül kasılması sırasında kapalı kalır, böylece kanın geriye doğru atriuma kaçmasını önler. Triküspid kapak, sol atrioventriküler kapak gibi, kalp kapakçıklarının işleyişini düzenleyen önemli bir yapıdır. Bu kapaklar, kanın geriye doğru akmasını engelleyerek kalp verimliliğini arttırmada önemli rol oynar.

Belirtileri

Kalp kapak hastalıkları çoğunlukla başlangıç döneminde belirtiye yol açmaz. Dolayısıyla tanı ve tedavin gecikir. Bu da kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, inme ve kalp krizi gibi çok ciddi sağlık problemine neden olabilir.

Çoğunlukla yavaş seyirli olan triküspid kapak yetmezliği varlığında kişi, düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalıdır. İlerleyen dönemlerde ortaya çıkan belirtiler, rahatsızlığın hangi kapakta olduğuna bağlı olarak farklık gösterir.

Triküspid Kapak Yetmezliği

  • çabuk yorulma,

  • bitkinlik,

  • hâlsizlik,

  • tıkanma hissi,

  • nefes darlığı,

  • çarpıntı gibi belirtilere yol açar.

  Vücutta sıvı birikimine de yol açabilen rahatsızlıklar;

  • ayaklarda şişlik,

  • baş dönmesi,

  • göğüs ağrısı

  • bayılma gibi belirtiler de yaygın olarak görülebilir.

  Triküspid Kapak Yetmezliği ve Darlığı

  Triküspid kapak yetmezliği, kapakçığın kapanamadığı durumlarda oluşur. Sağ ventrikülden sağ atriuma kanın geri kaçmasına neden olabilir. Bu durum, kanın geriye doğru akmasına ve kalp işlev bozukluğuna yol açabilir. Triküspid kapak darlığı ise, kapakçığın daralması ve tam olarak açılamaması durumunda meydana gelir. Bu durum da sağ atriumdan sağ ventriküle kan akışını kısıtlayabilir ve kalp işlevini olumsuz etkileyebilir.

  Triküspid Kapak Yetmezliği Tedavisi

  Su ve tuz tutulumunu azaltarak ödem ve bacak şişliğini kontrol altına alabilirler. Kan basıncını düzenlemek ve kalp işlevini iyileştirmek için kullanılırlar. Kan pıhtılarını önlemek için kullanılır, özellikle atriyal fibrilasyon gibi ritim bozuklukları varsa.

  Triküspid kapak tamiri veya değiştirilmesi ciddi triküspid kapak yetmezliği durumlarında gerekir. Kapak tamiri, kapakçığın düzeltilmesini içerir, kapak değiştirme, hasarlı kapakçığın yeni bir kapakla değiştirilmesini sağlar.

Triküspid Kapak Yetmezliği Belirtileri

Bazı durumlarda, kateter tabanlı işlemler triküspid kapak yetmezliği hastalığını düzeltmek için kullanılabilir. Rejenerasyon veya yama gibi prosedürler, hastalara cerrahi olmayan bir seçenek sunar.

İyileşme Süreci

Kalp damar hastalıkları, ülkemizde ve dünyada yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunu olarak ilk sırada yer alıyor. Kalp hastalıklarının tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılır. Bazı hasta gruplarında ameliyat altın standart olarak öne çıkıyor. Açık kalp ameliyatları hastaları sağlığına kavuştursa da cerrahi sonrası bazı kurallara uyulmalıdır.

Sigara içmek, triküspid kapak yetmezliği durumuna getiren en önemli faktörlerin başında gelir. Hastalık veya ameliyat nedeniyle sigarayı bırakan hastaların iyileşmeye yönelik ilk adımı attığı unutulmamalıdır. Taburcu olduktan sonra hastanın en az altı hafta sırt üstü yatması ve bu dönemde ağırlık kaldırmaması gerekir. Açık kalp ameliyatlarında göğüs kemiği olarak adlandırılan sternum açılır. Dolayısıyla iyileşme döneminde göğüs kemiği bölgesini korumak gerekmektedir.

Bacaktan toplardamar alınan hastalarının iyileşme döneminde varis çorabı kullanması önerilir. Bu çorap, ayaklarda şişlik olmasını azaltmak ve engellemek için kullanılır. Hastalar ameliyattan bir hafta sonra duş alabilir. Ancak banyoda tek başına kalmamalı, yara yerine kesinlikle lif uygulanmamalıdır. Sadece ılık su ve sabun kullanmak yeterli olur. Yemekler, az yağlı ve az tuzlu olmalıdır. Kırmızı et yerine, derisi alınmış tavuk, hindi veya balık önerilir. Ana öğün olarak da kepek ekmeğiyle ile beraber pirinç, veya sebze yemeği tüketilmesi önerilir. Egzersiz yapmak genel vücut sağlığı için çok önemlidir. Ancak ameliyat sonrası dönemde doktorun önerdiği şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023