Aort Darlığı Tanı Yöntemleri

https://www.youtube.com/watch?v=z_tzp2qrBGs

Aort darlığı tanısı, bireylerin herhangi bir nedenden dolayı doktora gidip normal muayenede kalbin dinlendiği sırada üfürüm duyulması ile tesadüfen teşhis edilebilmesinin yanı sıra bazı semptomların gelişmesiyle çeşitli aort tanı yöntemleri ile saptanabilir.

Elektrokardiyografi (EKG)

Ekg kalp ritminin çekilmesiyle başlat. Burada kalp atış hızı, düzenli atıp atmadığı, kalbi besleyen kan damarlarındaki sorunlar ve kapak hastalığına özgü bazı elektriksel değişiklikler kontrol edilir. Elektrokardiyogram veya kısaca EKG, kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden basit, ağrısız bir testtir. Kalp hastalığını teşhis etmek için en yaygın kullanılan testtir. Cihaza takılan bazı elektrotlar hastanın göğsüne bağlanır veya takılır. Cihaz sadece kalp hareketlerini grafik kağıdına kaydeder ve vücuda elektrik akımı vermez.

Her attığında, kalpten bir elektrik dalgası geçer. Bu dalga kanın sıkıştırılıp kalpten pompalanmasına neden olur. EKG testi, elektrik sinyallerinin kalpten geçerken gücünü ve süresini, ayrıca kalp atış hızını ve ritmini gösterir. EKG Kalp krizi, angina krizi, aritmi vb. sonuçları algılamaya yardımcı olabilir.

Elektrokardiyogram iki önemli bilgi sağlar. İlk olarak, bir elektrokardiyogramdaki zaman aralıklarını ölçerek, elektrik dalgalarının kalpten geçmesi için geçen süreyi belirlemek mümkündür. Bir elektrik dalgasının kalbin bir bölümünden diğerine geçmesinin ne kadar sürdüğünü belirlemek, kalbin elektriksel aktivitesinin yavaş mı, hızlı mı yoksa sabit mi olduğunu anlamaya yardımcı olur. İkincisi, kalp kasından geçen elektriksel aktivite miktarını ölçerek, kalbin bölümlerinin çok büyük veya aşırı yüklenmiş olup olmadığını belirleyebilir.

Ekokardiyografi

Bu yöntem, ses dalgalarının görüntülenmesini sağlayan kalp ultrasonudur. Hasta yatarken, kalbin içini açmadan, sanki zaten açıkmış gibi görüntü elde etmek için normal bir karın ultrasonunda olduğu gibi göğse jel sürülür. Kalp odacıklarının boyutunu, kalbin yeterince kasılıp kasılmadığını, duvar kalınlığında artış olup olmadığını, kan damarlarının yapısını ve doğuştan gelen anormallikleri ve çaplarını, kapakçıkların durumunu kontrol edilir. Dinleme sırasında duyulan gürültüyü değerlendirilir. Hastalar için ağrısız bir testtir. Buna geleneksel ekokardiyografi denir. Ameliyattan önce herhangi bir hazırlık gerekli değildir. Hasta, ameliyatın yapılacağı masada sol kolu başının altında olacak şekilde hafif yan yatar. Ultrason probunun cilt ile daha iyi temasını sağlamak için jeli göğüs bölgesine uygulanır. Prob, kalp bölgesi üzerinde hareket eder ve yüksek frekanslı ses dalgaları (ultrason) yardımıyla oluşturulan görüntüleri kaydeder.

Kalp Kateterizasyonu

Anjiyografi, invaziv işlemi gerektiren ve damarların içini görüntüleyebilmeyi sağlayan bir testtir. Bu test kasıktan veya el bileğin yapılmaktadır. Anjiyografi teşhis koymak için uygulanan bir testtir. Fakat bazı durumlarda damar daralmalarına işlem sırasında müdahale edilebilir. Bu işlem anjiyoplasti adı verilir. Böyle bir durumda tedaviden önce hastanın onayı gerekir. Onay alınmadan herhangi bir işlem yapılamaz.

aort darlığı tanı yöntemleri

 

Aort Darlığı Tanı Yöntemleri Kan Testleri

Kalp hastalığı için risk faktörlerini tespit etmek ve kalp krizi sırasında tanı koymak için laboratuvar testleri kullanılır. Kalp ve damar hastalık için yapılabilecek birçok kan testi olmasına rağmen, sıklıkla yapılanlar arasında şunlar yer alır. En yaygın takip testleri kandaki kan yağını, kolesterolü ve lipid bileşenlerini ölçer. Ek olarak, diyabeti izlemek için kan şekeri ve glikosile edilmiş hemoglobin ölçülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe