Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Buerger Hastalığı

Buerger Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

buerger hastalığı

Buerger hastalığı küçük ve orta çaplı atardamarları tutan, el ve ayak parmaklarında kangrene kadar götürebilen genç yaş erkeklerde, sigara içenlerde daha sıklıkla görülebilen bir hastalıktır.

Yazı İçeriği 

 1. Buerger Hastalarının Şikayetleri
 2. Buerger Hastalığının Tanısı
 3. Buerger Hastalığı Nedenleri
 4. Buerger Hastalığı Belirtileri
 5. Buerger Hastalığı Tedavi Yöntemleri
 6. Buerger Hastalığı Ameliyatı

 

1. Buerger Hastalarının Şikayetleri

ayak morarması

 • Parmaklarda morarma
 • El ve ayak tırnaklarında açılan yaraların kapanmaması
 • Ayak kıllarında dökülme
 • Kış aylarında çok fazla üşüme
 • Ayakta soğukluk
 • Sıcağa koyduğunda ayağın çok fazla hissetmemesi

2. Buerger Hastalığının Tanısı 

buerger tomografi

Buerger hastalığının tanısı tomografik anjiyoyla, bilgisayarlı tomografiyle yapılır.

3. Buerger Hastalığı Nedenleri 

buerger hastalığı nedenleri

Buerger hastalığı özellikle sigara içen genç erkeklerde oluşan bir hastalıktır. 45 yaşın altında yirmili otuzlu yaşlarda oluşabilir. Ayak damarlarında özellikle ince parmaklarda yer yer beslenememe, beslenme bozukluğu, tırnakların gelişememesi gibi tek bir bacakta bazen iki bacakta ortaya çıkabilir.

4. Buerger Hastalığı Belirtileri 

buerger hastalığı kimlerde görülür

Buerger hastalığı genelde genç erkek hastalarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta, hasta kendiliğinden farketmeyebilir. Çünkü çok sinsi belirtiler verir. Kimi zaman tırnağını keserken açılan bir yara kapanmaz. Bu ayak tırnağı için geçerlidir. Aynı zamanda ellerde de oluşma ihtimali olabileceğinden dolayı el tırnaklarında da aynı şey görülebilir. Genç yaşta ayak kıllarındaki dökülme, ayakta soğukluk, özellikle kış aylarında çok fazla üşüme, sıcağa koyduğunda ayağın çok fazla hissetmemesi, kimi zaman parmaklarda morarma, açılan yaraların daha da büyüyerek enfekte yani iltihaplı hale gelmesi gibi belirtileri olabilir.

5. Buerger Hastalığı Tedavi Yöntemleri 

buerger hastalığı nedenleri

Bu hastalığın tedavisinde ilk olarak sigaranın yüzde yüz kesilmesi gerekir. Sigara kesildikten sonra kimi zaman belirtiler azalabilir veya kaybolabilir. Fakat tedavisinde uygulanan bazı ilaçların yanı sıra birinci derece de sempatik aktivitenin azalması amacıyla yani damarları büzen sinir aktivitesinin azalması amacıyla sempatektomi ameliyatları yapılmalıdır.
Hastalığın özelliği, ellerde veya ayaklarda parmaklarda üşüme, parmaklarda solma, genellikle tırnaklarda dökülme veya açılmış yaraların iyileşmemesidir. Bunların sonucu hasta zamanında fark edilmediği takdirde yapılmış olan tomografi ile geç kalındığı tespit edilebilir. Eğer ki parmaklar kangrene giderse veya daha da ileriye giderek ayağı kangrene sokarsa ayak ampütasyona, kesilmeye gidebilir. Fakat bunun tedavisi yok değildir. Eğer ki böyle bir durum başladıysa yapılabilecek küçücük ameliyatlarla bazen hastaya yüzde 90-95 oranında iyileşme sağlanabilir.  Bunların başında hastanın sigarayı kesmesi en önemli faktördür. Bunun yanında eğer ayakta açılmış yara iyileşmiyorsa kesinlikle kesilmemeli, öncelikle tedavisine bakılmalıdır. Yaranın iyileştirilmesi aşamasında da Buerger hastalığının eski bir tedavi metodu olan sempatektomi ameliyatının yapılması, bazen tıkalı olan damarın orta çaplı atardamarı tutması oluşmuşsa bypass yapılması, hastanın bacağını kolunu hangi ekstremitesi olursa olsun, hangi kullandığı uzvu olursa olsun kurtarabilir ve genç yaştaki bir insan sakat kalmaktan kurtulmuş olur. Zamanında tespit, iyi araştırma ve bu işin gerçekten cerrahi metotlarını uygulayan kişilerin aranıp bulunması, bu ameliyatın yapılmasıyla yüzde 90-95 oranında iyileşme, bazen yüzde yüz oranında iyileşme görülebilir.

6. Buerger Hastalığı Ameliyatı

buerger hastalığı ameliyat

Eğer Buerger hastalığı tanısı koyulursa, kesin ve net tek tedavisi sempatektomi ameliyatlarıdır. Bunların başında ayakta ise lomber sempatektomi denilen karından küçücük bir sinir sistemini çıkarmak gelir. Bu sinir sistemi sadece ve sadece ayak damarlarının soğukta kasılmasını sağlayan sinir sistemidir. Herhangi bir şekilde yürüme, koşma veya herhangi bir motor sinir sitemi veya duyusal bir sinir sitemi değildir. Aynı şey ellerde olursa ellerde torakal denilen sempatektomi ameliyatı yapılır. Yine aynı şekilde ellere giden incecik kasları kasan sinir sistemi çıkartılır ki hasta herhangi bir komplikasyonu olmadan yüzde 70-80 bundan fayda sağlar.

Buerger hastalığının tedavisinde bir an önce sigara tüketiminin kesilmesi son derece önemlidir.

Call Now Button
× Whatsapp