What is Tricuspid Valve Insufficiency?

Kalbin sağ atriyum ile sağ ventrikul arasında bulunan triküspid kapak adı verilen kapakçıktır. İşlevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkar. Bu kapakçık, sağ atriyumdan sağ ventriküle kanın geriye kaçmasını önlemek için görev yapar. Tricuspid valve insufficiency, kapanamaması durumunda meydana gelen hastalığa denir.

What Does the Tricuspid Valve Do?

The tricuspid valve controls the passage of blood from the right atrium of the heart to the right ventricle. The right atrium collects oxygenated blood and pumps this blood to the right ventricle. The tricuspid valve regulates this passage and remains closed during right ventricular contraction, preventing blood from escaping backwards into the atrium. The tricuspid valve, like the left atrioventricular valve, is an important structure that regulates the functioning of the heart valves. These valves play an important role in increasing heart efficiency by preventing blood from flowing backwards.

Symptoms

Kalp kapak hastalıkları çoğunlukla başlangıç döneminde belirtiye yol açmaz. Dolayısıyla tanı ve tedavin gecikir. Bu da kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, inme ve kalp krizi gibi çok ciddi sağlık problemine neden olabilir.

Mostly slow progressing tricuspid valve insufficiency varlığında kişi, düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalıdır. İlerleyen dönemlerde ortaya çıkan belirtiler, rahatsızlığın hangi kapakta olduğuna bağlı olarak farklık gösterir.

Tricuspid Valve Insufficiency

  • don't get tired quickly,

  • fatigue,

  • weakness,

  • feeling of blockage,

  • shortness of breath,

  • It causes symptoms such as palpitations.

  Disorders that may also cause fluid accumulation in the body;

  • swelling in the feet,

  • dizziness,

  • chest pain

  • Symptoms such as fainting may also be common.

  Tricuspid Valve Insufficiency and Stenosis

  Tricuspid valve insufficiency, kapakçığın kapanamadığı durumlarda oluşur. Sağ ventrikülden sağ atriuma kanın geri kaçmasına neden olabilir. Bu durum, kanın geriye doğru akmasına ve kalp işlev bozukluğuna yol açabilir. Triküspid kapak darlığı ise, kapakçığın daralması ve tam olarak açılamaması durumunda meydana gelir. Bu durum da sağ atriumdan sağ ventriküle kan akışını kısıtlayabilir ve kalp işlevini olumsuz etkileyebilir.

  Tricuspid Valve Insufficiency Treatment

  They can control edema and leg swelling by reducing water and salt retention. They are used to regulate blood pressure and improve heart function. It is used to prevent blood clots, especially if you have rhythm disorders such as atrial fibrillation.

  Triküspid kapak tamiri veya değiştirilmesi ciddi triküspid kapak yetmezliği durumlarında gerekir. Kapak tamiri, kapakçığın düzeltilmesini içerir, kapak değiştirme, hasarlı kapakçığın yeni bir kapakla değiştirilmesini sağlar.

Tricuspid Valve Insufficiency Symptoms

In some cases, catheter-based procedures tricuspid valve insufficiency hastalığını düzeltmek için kullanılabilir. Rejenerasyon veya yama gibi prosedürler, hastalara cerrahi olmayan bir seçenek sunar.

Healing Process

Kalp damar hastalıkları, ülkemizde ve dünyada yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunu olarak ilk sırada yer alıyor. Kalp hastalıklarının tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılır. Bazı hasta gruplarında ameliyat altın standart olarak öne çıkıyor. Açık kalp ameliyatları hastaları sağlığına kavuştursa da cerrahi sonrası bazı kurallara uyulmalıdır.

To smoke, tricuspid valve insufficiency It is one of the most important factors that cause this situation. It should not be forgotten that patients who quit smoking due to illness or surgery are taking the first step towards recovery. After discharge, the patient must lie on his back for at least six weeks and not lift weights during this period. In open heart surgery, the sternum, also known as the breastbone, is opened. Therefore, it is necessary to protect the sternum area during the recovery period.

Bacaktan toplardamar alınan hastalarının iyileşme döneminde varis çorabı kullanması önerilir. Bu çorap, ayaklarda şişlik olmasını azaltmak ve engellemek için kullanılır. Hastalar ameliyattan bir hafta sonra duş alabilir. Ancak banyoda tek başına kalmamalı, yara yerine kesinlikle lif uygulanmamalıdır. Sadece ılık su ve sabun kullanmak yeterli olur. Yemekler, az yağlı ve az tuzlu olmalıdır. Kırmızı et yerine, derisi alınmış tavuk, hindi veya balık önerilir. Ana öğün olarak da kepek ekmeğiyle ile beraber pirinç, veya sebze yemeği tüketilmesi önerilir. Egzersiz yapmak genel vücut sağlığı için çok önemlidir. Ancak ameliyat sonrası dönemde doktorun önerdiği şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir.