Kalp Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 23 sn

Kalp Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Kalp hastalığı kalbinizi etkileyen bir dizi durumu tanımlar. Kalp hastalığı adı altındaki hastalıklar arasında koroner arter hastalığı gibi kan damarı hastalıkları; kalp ritmi problemleri (aritmiler) ve doğuştan gelen kalp kusurları gelmektedir.

“Kalp hastalığı” terimi genellikle “kardiyovasküler hastalık” terimi ile dönüşümlü olarak kullanılır. Kardiyovasküler hastalık genellikle kalp krizi, göğüs ağrısı (anjina) veya felce yol açabilen daralmış veya tıkanmış kan damarlarını içeren durumları ifade eder. Kalbinizin kasını, kapakçıklarını veya ritmini etkileyenler gibi diğer kalp rahatsızlıkları da kalp hastalığı formları olarak kabul edilir.

Birçok kalp hastalığı formu sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle önlenebilir veya tedavi edilebilir.

Kalp Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Kalp hastalıklarının belirtileri erkekler ve kadınlar için farklı olabilir. Örneğin, erkeklerde göğüs ağrısı olması daha olasıdır; kadınlarda ise nefes darlığı, bulantı ve aşırı yorgunluk gibi belirtiler olma olasılığı daha yüksektir.

En yaygın görülen belirtiler;

Göğüs ağrısı,

Nefes darlığı

Bacak veya kollarda ağrı, uyuşukluk veya soğukluk,

Çene, boğaz ve boyun bölgesinde ağrı.

Bazı durumlarda belirti olmadan ani oluşan kalp krizi, anjin, inme veya kalp yetmezliği ortaya çıkabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kalp hastalıkları erken teşhis edildiğinde tedavisi daha kolaydır, bu nedenle kalp sağlığınızla ilgili endişelerinizi mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Özellikle ailenizde kalp hastalığı öykünüz varsa kalp kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız.

Son Yazılar