Kalp Kapağı Değişimi Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Tüm cerrahi operasyonlar için olduğu gibi, kalp kapak değişimi ameliyatı için de komplikasyon riski bulunmaktadır. Açık kalp ameliyatlarında komplikasyon görülme riski daha fazlayken; kapalı kalp ameliyatlarında hastada komplikasyon oluşma ihtimali daha düşüktür.

kapalı kalp ameliyatı sonrası komplikasyon

Minimal invaziv cerrahi ile yapılan kalp kapağı değişimi sonrası görülebilecek komplikasyonlardan arasında atrial ritim bozuklukları, lenf sıvısının göğüs ve kalp zarı boşluğunda toplanması, damarlardaki darlıklara bağlı olarak gelişebilen beyin nörolojik sorunlar yer alır. Ancak bu komplikasyonların görülme riski oldukça düşüktür. Bununla birlikte kapakçığın vücut tarafından kabul edilmemesi gibi problemlerle de karşılaşılabilir. Böyle durumlarda hastanın taburcu olma süresi uzayabilir.

Minimal invaziv cerrahi ile yapılan kalp kapakçığı değişimlerinde ameliyat sonrası ciddi komplikasyon oluşma riski oldukça düşüktür. Ameliyat küçük kesi ile yapıldığından kanama ve enfeksiyon gelişme riski de açık kalp ameliyatlarına oranla daha düşüktür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe