Kalp Kapak Hastalığı Belirtileri ve Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Genellikle çocuklukta geçirilen Beta streptokok adı verilen mikrobun vücudu boğazı tutması sonucu ona karşı vücudun geliştirdiği savaş mekanizmasının ileri yaşlarda kalp kapakçıklarını tutarak kireçlendirmesi sonucu kalp kapak hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalıklar başladığında çok sinsi seyreder.

Kalp Kapak Hastalığı Belirtileri ve Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Nefes darlığı, çarpıntı ve yorgunluk gibi şikayetler ortaya çıkarır. Hasta bunları önemsemeyebilir. Öncelikle sigaraya bağlar, zaman gelir yorgunluğa strese bağlar. Bunların sonucu eğer zamanında ultrason ekokardiyografi çekilmez ise hala fark edilemeyebilir. Bu durumda da kalp büyümesi, kalp yetmezliği ortaya çıkar. Hasta çok ileri evrede ameliyat olur. Buraya gelmeden önce yapılan ekokardiyografiyle ameliyat zamanında karar verilirse riski çok düşük bir şekilde yapılır.

Günümüzde minimal invaziv tekniklerle göğüs yan duvarından, meme altından, koltuk altından, göğüs alt ucundan gibi birçok girişim yöntemiyle bu ameliyat yapılabilir. Konforlu bir ameliyattır. Hasta ağrı duymaz, çabuk taburcu olur, günlük yaşamına erken döner, kanama riski azdır. Bunun gibi birçok avantajı bulunmaktadır.