Kalp Kapakçığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kalp kapakçığı ameliyatı, kalp kapakçığının değişimi ve kapakçıkların tamir edilmesi olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Hastanın kalp kapakçıklarında ileri düzeyde kireçlenme olması durumunda, kalp kapakçıklarının değişmesi gerekir. Ancak kapakçıkların işlevini yerine getirebilecek şekilde tedavi edilmesi de mümkündür.

kalp kapakçığı ameliyatı kaç saat sürer

Kalp Kapakçık Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Minimal invaziv cerrahi ile yapılan kalp kapakçığı ameliyatı ortalama 1,5 – 2 saat sürer. Minimal invaziv yöntemlerle hastanın koltuk altından ya da göğsün yan kısmından 3-4 santimlik kesilerle yapılan ameliyat sonrası iyileşme süreci de daha hızlıdır. Bununla birlikte kapalı kalp ameliyatı yöntemiyle yapılan kapakçık değişimi sonrası hastaların komplikasyon yaşama riski de daha düşüktür.

Kalp Kapakçığı Değişimi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kalp kapakçıklarında oluşan sorunların tedavi edilemeyecek olduğu durumlarda hastalara yapay ya da doğal kalp kapakçığı takılır. Hastanın işlevini yerine getiremeyen kalp kapakçığı çıkarılarak yerine doğal veya yapay kapakçık takılır. Bu ameliyat ortalama 2 saat sürer. Ameliyat süresi, hastanın genel sağlık durumu, yaşı ve cerrahın tecrübesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kalp Kapakçığı Tamiri Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kalp kapakçığındaki problemin, kapakçık değiştirilmeden de tedavi edilebileceği durumlarda kalp kapakçığında tamir uygulaması yapılır. Kalp kapakçığı tamiri ameliyatı ortalama 1,5 – 2 saat sürer. Ameliyat minimal invaziv yöntemlerle yapıldığında, ameliyat sonrası komplikasyon riski azaldığı gibi, hastanın iyileşme süreci de kısalır. Minimal invaziv yöntemlerle yapılan tedavilerde hastanın konforu artırıldığı gibi, hastanın psikolojisini olumsuz etkileyecek düzeyde ameliyat izi oluşmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe