Kalp Kapakçık Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp kapakçığında yetmezlik ya da kaçak meydana geldiğinde, hastalarda nefes darlığı, yürürken soluk alamama, çarpıntı, efor yapmada güçlük çekme gibi semptomlar görülür. Bununla birlikte nefes darlığı problemi geceleri artar ve hastaları uykudan uyandırabilir. Kalp yetmezliği veya kalp kapakçığından kaçak problemi günümüzde minimal invaziv yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

kalp yetmezliği belirtileri

Kalp kapakçığı yetmezliği belirtileri, kapakçıktaki problemin düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte hastanın yaşı ve sahip olduğu diğer hastalıklar da kalp kapakçığındaki yetmezliğin neden olduğu semptomların daha fazla hissedilmesine neden olabilir.

Kalp Kapakçığı Yetmezliği Tedavisi

Aort, mitral, trisküspit ve pulmoner kapakçıkta oluşan yetmezlik probleminin tedavisi için öncelikle hastanın detaylı tetkik ve kontrollerinin yapılması gerekir. Tetkik ve kontrollerden sonra tedavi kalp kapakçığı tamiri ya da kalp kapak değişimi ile yapılır. Tedavinin hangi yöntemle yapılacağına hastanın yaşı ve yetmezliğin derecesine bağlı olarak kalp ve damar cerrahisi tarafından karar verilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe