Kalp Krizi Neden Olur?

Ölüme neden hastalıklar arasında ilk sıralarda bulunan kalp krizi, kalbi besleyen damarların yani koroner damarların ani tıkanmasına bağlı kalp kasının zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durumda kan akışı durur, kalp kası gerekli oksijeni alamaz ve beslenemez. Dolayısıyla normal çalışmasına devam edemez.

Koroner damarlardaki bu tıkanmalar damar yapısının bozulması sonucu daralma, damar içi yağlı plak birikmesi ve oluşan pıhtıdan kaynaklanabilmektedir. Özellikle tam tıkanma durumlarında tıkanan damara ivedilikle müdahale edilmesi gerekmektedir. Ne kadar erken müdahale edilirse kalbin bu süreçte göreceği zarar o kadar azalmış olur.

Kalp krizinin göğüste ağrı, terleme, nefes darlığı gibi belirtileri olsa kimi zaman hiçbir belirti vermeden de gerçekleşebilmektedir. Kalbi besleyen bu damarların tıkanması zaman içerisinde bazı hastalıklar ya da alışkanlıklar nedeniyle olabilmektedir. Burada beslenmesinden yapılan spora ve egzersizlere kadar, kalp damar sağlının korunmasına yönelik bir hayat tarzı önemli hale gelmektedir. Bununla birlikte ailede genetik bir kalp krizi durumu varsa kişinin mutlaka zamanında gerekli kontrolleri yaptırması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe