Kalp Krizinden Korunma Yolları

blank
Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 6 sn

Kalp Krizinden Korunma Yolları

Kalp krizi dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Özellikle annesinde babasında genetik olarak kalp krizi olmuşsa, daha önceden ameliyat olmuşsa, kalp damarlarında tıkanıklık tespit edilmişse kişinin mutlaka kendisine baktırması gerekir. Bunu engellemenin birinci yolu şüphelendiği zaman bakılmaktır. Bunun için efor testi yapılabileceği gibi, günümüzde daha çok nükleer tıpta kalbin beslenen alanlarını gösteren tetkikler yapılabilir.

Ekokardiyografi denilen kalbin ultrasonu çekilebileceği gibi asıl net, kesin ortaya koyan koroner anjiyografi denilen tetkiktir. Günümüzde rahatlıkla hem kasıktan hem koldan yapılabilen ve çok çabuk hastanın taburcu edilebildiği bir tetkiktir. Koroner anjiyografi sonrası damarlarda tıkanıklık var mı yok mu ortaya çıkarılır.

Kalp krizini önlemek açısından özellikle 40 yaşını geçmiş insanların ağır spora başlamadan önce, daha önceden spor yapmıyorsa  veya yapıp bıraktıysa, annesinde babasında dedesinde kalp krizi öyküsü varsa dikkat etmesi gereken birinci kişiler bu grupta bulunan kişilerdir. Bu grupta bulunan kişiler, mutlaka ve mutlaka kalbine baktırmalı ve gerekirse de koroner anjiyografi yaptırmalıdır.

blank
blank