Kapalı Kalp Ameliyatı Tercih Edilmeli Mi?

Kalp ameliyatı olmamız gerektiği söylendiğinde önce haklı olarak ameliyat olmak istemeyiz. Bu korku sonucu ilk oluşan tepkidir. “Ameliyat olmadan nasıl atlatırım ?’’ araştırmasına başlarız ve doktor, doktor dolaşmaya başlarız. Bu aşamada karşımıza çıkan hekimlerden birinin “ senin ameliyat olmana gerek yok’’ demesiyle yeniden doğmuş gibi oluruz. Sürekli o hekime maddi, manevi bağlanırız. İşin aslını şikayetlerimiz arttığında başka bir hastaneye başvurduğumuz zaman  anlarız fakat gecikme sonucu kalp büyümüş, yetmezlik başlamış ve ameliyat riskimiz çok yükselmiştir.

İşte maalesef sık karşılaştığımız bir tablo…..

Son yıllarda kapalı kalp ameliyatı denen fakat aslında ne olduğu dahi bilinmeyen bir yöntem peşinde koşulmaktadır. Halkımız göğüs ön kemiği kesilmesini açık kalp ameliyatı olarak bilmektedir. Aslında çok yanlış olan bu bigi kirliliği tercihlerde yanılmayı da getirmektedir. Oysa işin aslı çok farklıdır…

Kapalı Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır

Kalp kapak ameliyatları için yapılan işlemlerin  hepsi kalp içindedir ve kalp durdurulmadan yapılamaz. Yani giriş yöntemi ne olursa olsun açık kalp ameliyatıdır. Bunun dışındaki her bilgi yalan ve yanlıştır.

Sadece kalp kapağı ameliyatlarında estetik , erken iyileşme, çabuk iş hayatına dönme gibi avantajları yönünden minimal invazif teknikler uygulanır. Bu teknikler sadece koltukaltı kalp ameliyatı değildir ve her hastaya göre farklıdır… Hastanın  70 ve üzeri yaşında olması , kronik veya akut akciğer hastalığı bulunması aort ve mitral kapak hastalığının birlikte bulunması ve her iki kapağa müdahale durumlarında koltukaltı kalp ameliyatı girişimi  hastaya çok büyük zararlar verir ve kalp yetmezliği ve solunum problemlerinin ağırlaşmasına neden olarak ölüme kadar götürebilir. Bu nedenle bu hastalarda minimal invaziv tekniklerin göğüs ön yüzünden olanları uygulanması gerekir.

Aslında ameliyat giriş yeri nerden olursa olsun yapılan işlem aynıdır. Sadece hasta hangisine uygundur buna karar verilmelidir. Ameliyatta hastanın riskleri kalp gücü, pulmoner arter basıncı dediğimiz akciğer tansiyonu yüksekliği, kronik akciğer hastalığı gibi durumlardır. Hekimin minimal invazif teknikler konusunda bilimsel tecrübesi varsa hastayı çok iyi değerlendirir ve gerçekleri detaylıca anlatır.

Unutmayalım ki ameliyat giriş yeri hastayı öldürmez, sadece ek kalp ve akciğer hastalıkları ve riskler varsa uygun olmayan ameliyat  zarar verir. ” Kapalı Kalp Ameliyatı ” başlıklı yazımızı okuyarak ameliyat hakkında farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yorum

  • Havva

    3:15 pm'de Temmuz 30, 2021

    Hocam merhaba 57 yaşında annem doguştan kalpde terslik ve kalp damarlarının ters oldugunu kalpde delik oldugunu ritim bozukluğu kapagın birinin çok fazla kaçırdıgını ve ameliyat olamaz dediler bu aralar çok fazla rahatsızlandı sürekli cigerleri su topluyor 2 günde bir acile gidip suyu aldırıyoruz yemek yiyemiyor su içemiyor sabah yine bir başka dr gitti dr çok fazla kaçak var diyor yorgunlugunu halsizligini bu yapiyor diyo benim sorum acaba annemin kapagı degişse rahatlamaz mı en azından rahat uyur yer içer lütfen cv yazın

    Cevap vermek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe