Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Karotis Arter Tedavisi

Karotis Arter Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Karotis Arter Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında şah damarı olarak bilinen karotis arterler boynumuzun her iki tarafında bulunur. Karotis arter hastalığı, inme, felç ve ölüme neden olabileceğinden dolayı son derece önemli bir hastalıktır. Karotis arterlerde darlık, pıhtı oluşumu ve tıkanma durumlarında beyne yeteri kadar kan gitmemesi söz konusudur. Bunun yanında karotis arterlerde oluşan yağ plaklarının koparak beyin damarlarına ilerlemesi sonucunda beyin damarlarında da tıkanıklar ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla karotis damarının sağlıklı bir yapıya sahip olması hayati fonksiyonlarımız açısından son derece önemlidir.

 

Yazı İçeriği 

 1. Karotis Arter Hastalarının Şikayetleri
 2. Karotis Arter Hastalığının Tanısı
 3. Karotis Arter Hastalığı Nedenleri
 4. Karotis Arter Hastalığı Belirtileri
 5. Karotis Arter Hastalığı Tedavi Yöntemleri
 6. Karotis Arter Ameliyatı

1. Karotis Arter Hastalarının Şikayetleri

Karotis Arter Hastalarının Şikayetleri

Karotis arter hastalığı bazı durumlarda hiç belirti vermeden ilerleyebilir. Bazı hastalarda inme hastalığın ilk belirtisi olabilmektedir. Bunun yanında bayılma, his ve hareket kaybı, baş ağrısı, yüz felci ve birtakım konuşma bozuklukları hastalığın habercisi olabilmektedir. Karotis arterdeki daralma ya da tıkanıklığın derecesi ortaya çıkan durumların belirleyicisidir. Ani tıkanma durumlarında felç ya da ölüme neden olan süreç oluşabilmektedir.

2.Karotis Arter Hastalığının Tanısı

Karotis Arter Hastalığının Tanısı

Karotis arter hastalığının kesin tanısı, klinik muayene ve karotis ultrasonografisi ve gerekli görülmesi halinde karotis anjiografisiyle yapılır.

3. Karotis Arter Hastalığı Nedenleri 

Karotis Arter Hastalığının Tanısı

Karotis arter hastalığının ortaya çıkmasındaki en önemli neden karotis damarlarındaki daralma ya da tıkanma sonucu damar yapısının bozulması ve yeterli kan akışının sağlanamamasıdır. Bazı durumlarda da tam tıkanma söz konusu olabilmektedir. Bu damar yapısının bozulmasında ve karotis arter hastalığına yol açan faktörler arasında genetik faktörlerin yanında sigara kullanımı, kandaki yüksek miktarda yağ ve kolesterol seviyesi, ateroskleroz yani damar sertliği sonucu damarların daralması, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, hareketsiz bir yaşam, aşırı kilo bulunmaktadır. Bu noktada özellikle kalp damar hastalığı olan kişilerin karotis damarlarını da kontrol ettirmelerinde fayda bulunmaktadır.

4. Karotis Arter Hastalığı Belirtileri

Karotis Arter Hastalığı Belirtileri

Karotis arter hastalıkları belirti vermeden ortaya çıkabilir. Bununla birlikte karotis arterlerde daralma ya da tıkanıklık oluşması sonucunda başlıca belirtiler şunlardır:

 • Yoğun baş ağrısı
 • Geçici ya da kalıcı görme kayıpları
 • His ve hareket kaybı
 • Bayılma, baş dönmesi
 • Yüz felci
 • Bir takım konuşma ve anlama bozuklukları

5. Karotis Arter Hastalığı Tedavi Yöntemleri 

Beyine giden boyundan geçen kalpten çıkarak beyini sulandıran damarlara karotis arterleri denir. Kısacası şah damarıdır. Şah damarlarında aynı koroner arterlerinde olduğu gibi yer yer tıkanıklıklar oluşabilir. Özellikle de genetik faktörlerin yanında obezite, şeker hastalığı ve kolesterol yüksekliği gibi faktörler bunu hızlandırır. Ani tıkanmalarda üzerinde oluşan pıhtı nedeniyle beyne giden kan akımı azalacağından dolayı felç nedeni olabilir. Bu nedenle zaman zaman özellikle nörolojik olarak şikayetleri olan hastaların mutlaka hekimine başvurmasında fayda vardır.

Karotis arter hastalığının tedavisinde erken teşhisle hastalığa neden olabilen risk faktörleri arasında bulunan şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıklarla birlikte değerlendirme yapılarak damar tıkanıklıkların önüne geçilebilmesi için ilaç tedavisi uygulanabilir. Bununla birlikte damar sağlığını ön planda tutan, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi içeren ve egzersize yer verilen hareketli bir yaşam tarzı ile komplikasyon riski azaltılmaya çalışılır ve destek sağlanır. Karotis arter hastalığının tedavileri arasında girişimsel yöntemler ve cerrahi müdahaleler de bulunmaktadır. Karotis endarterektomi denilen ameliyat, karotis arterdeki tıkanıklığa neden olan pıhtı ya da plakları ortadan kaldırarak yeterli kan akışının sağlanması için yapılır. Ayrıca girişimsel yöntemler arasında, ameliyat yapılamayan hastalar için tercih edilen karotis arterin genişletilerek stent takıldığı uygulamalar bulunmaktadır.

6. Karotis Arter Ameliyatı

Karotis Arter Ameliyatı

Karotis endarterektomi olarak ifade edilen karotis arter ameliyatında; karotis arterlerdeki plak çıkartılır ve damarın genişlemesi sağlanır. Ameliyat sonrası hastaların uzman hekim tavsiyelerine göre hareket etmesi, kan sulandırıcı ve pıhtı önleyici ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları ve damar sağlığına zarar veren faktörlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Call Now Button
× Whatsapp