Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Raynaud Hastalığı (Fenomeni)

Raynaud Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

raynaud hastalığı

Raynaud hastalığı, genellikle el ve ayak parmaklarını etkileyen, damarlardaki büzülmeye bağlı kan akımının azalması sonucu ortaya çıkan ve ilerleyen dönemde ağrılara neden olabilen bir damar hastalığıdır.Bazı durumlarda kulak ya da burunda da görülebilmektedir. Genç kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Raynaud hastalığının kendi başına ortaya çıktığı durumlara primer raynaud denirken romatizmal hastalıkların ya da başka hastalıkların eşlik ettiği durumlar ise sekonder reynaud femomeni olarak adlandırılırlar. Dolayısıyla hastalığın tedavisinde gerekli analiz, test ve değerlendirmelerin ardından en uygun tedavi yöntemine karar verilmelidir.

Yazı İçeriği 

 1. Raynaud Hastalarının Şikayetleri
 2. Raynaud Hastalığının Tanısı
 3. Raynaud Hastalığı Nedenleri
 4. Raynaud Hastalığı Belirtileri
 5. Raynaud Hastalığı Tedavi Yöntemleri
 6. Raynaud Hastalığı Ameliyatı

 

1. Raynaud Hastalarının Şikayetleri

raynaud hastalarının şikayetleri

 • El ve parmaklarda soluklaşma şeklinde renk değişimi
 • Soğukta ellerin morarması
 • Ellerin soğuk olması, üşümesi
 • Sıcak, soğuk arasında değişimlerde ellerdeki morluğun artması
 • İlerleyen süreçte ağrılı krizlerin ortaya çıkması

2. Raynaud Hastalığının Tanısı 

raynaud hastalığı

Reynaud hastalığının kesin tanısı, klinik muayenenin yanında yapılan kan testleri, parmak kan basıncının ve kan akımının ölçüldüğü testler ile yapılmaktadır.

3. Raynaud Hastalığı Nedenleri 

raynaud hastalığı belirtileri

Reynaud hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de soğuk, stres, bazı ilaç kullanımları, kişinin psikolojik durumunun ve sigara tüketiminin hastalığı tetiklediği değerlendirilmektedir. Sekonder raynaud fenomeninde olduğu gibi romatolojik hastalık gibi bazı hastalıklardan kaynaklanan reynaud hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla raynaud belirtileri görüldüğünde bunun altında yatan bir hastalık olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

4. Raynaud Hastalığı Belirtileri 

raynaud belirtileri

 • El ve parmaklarda soluklaşma şeklinde renk değişimi
 • Soğukta ellerin morarması
 • Ellerin soğuk olması, üşümesi
 • Sıcak, soğuk arasında değişimlerde ellerdeki morluğun artması
 • İlerleyen süreçte ağrılı krizlerin ortaya çıkması

5.   Tedavi Yöntemleri 

raynaud tedavi

Raynaud hastalığının tedavisinde öncelikle hastalığın primer mi yoksa sekonder raynaud fenomeni mi olduğu sorusunun cevabı araştırılmalıdır. Romatizmal hastalık gibi başka hastalıkların eşlik ettiği reynaud fenomeninde bu hastalıkla birlikte gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından en uygun tedavi seçenekleri belirlenmelidir.

Raynaud hastalığının tedavisinde sıcak su kullanma, soğuk havada eldiven kullanma gibi soğuktan koruyucu tedbirler alınarak koruma sağlanabilir. İlaç kullanımı, reynaud hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Raynaud hastalığı bazen çok basit bir ilaç tedavisi ile geçebileceği gibi, uzun vadede devam eden bu hastalıkta tedavi; torakal sempatektomi denilen göğüs iç yan kısmından minik bir yerden girilerek yapılan sempatik zincirin, yani damarların parmak damarların büzüşmesini sağlayan sempatik sinir sistemi aktivitesinin ortadan kaldırılmasına dayanır. Bu tedavide hasta çok rahatlar ve geçmişteki şikayetleri kaybolduğu gibi elleri aşırı ısınmaya bile başlar.

6. Raynaud Hastalığı Ameliyatı

raynaud hastalığı

Raynaud hastalığının ameliyatla tedavisine gerekli görülmesi halinde karar verilebilir. Ameliyatla tedavi; torakal sempatektomi denilen göğüs iç yan kısmından minik bir yerden girilerek yapılan sempatik zincirin, yani damarların parmak damarların büzüşmesini sağlayan sempatik sinir sistemi aktivitesinin ortadan kaldırılmasına dayanır.

Reynaud hastalığı belirtileri ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman hekim kontrolünden geçilerek hastalığın başta bir hastalık nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığı araştırılmalıdır. Kendi başına ortaya çıkan primer denilen reynaud hastalığı da tedavi edilmediğinde ilerleyen süreçte farklı hastalıklara neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu hastalığın tedavisinde gerekli klinik muayene, test ve analizlerin yapılarak uygun tedavi seçeneklerinin belirlenmesi son derece önemlidir.

Call Now Button
× Whatsapp