Reynaud Hastalığı Belirtileri

Ortalama Okuma Süresi: 2 dk, 14 sn

Reynaud Hastalığı Belirtileri

Reynaud Hastalığı aynı zamanda reynaud fenomeni olarak da bilinmektedir. Reynaud Fenomeni kan akımındaki bozulma sonucu ortaya çıkan ve kendine has belirtileri olan bir damar hastalığıdır. Reynaud Fenomeni Belirtilerini gelin beraber inceleyelim.

Reynaud Hastalığı Nedir?

Başlamadan önce Reynaud hastalığı nedir? sorusunu cevapladığımız yazımız inceleyebilirsiniz. Reynaud Fenomeni, el ve ayaklarda görülebilen, kan akımındaki bozulmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir damar hastalığıdır. Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan bu hastalıkta oksijen taşıyan kan, damarların büzülmesi nedeniyle ulaşması gereken yerlere ulaşamamaktadır. Stres, sigara  ya da soğuğa maruz kalma gibi nedenler el ve ayaklardaki damarlarındaki kasılmaya neden olarak Reynaud fenomeni sebebi olabilmektedir. Bununla birlikte birtakım ilaç kullanımı, Buerger hastalığı, bağ dokusu hastalıkları gibi faktörlerde Reynaud hastalığına neden olabilmektedir. Reynaud, kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır.

Reynaud Hastalığı Belirtileri

Reynaud Fenomeninin Başlıca Belirtileri

Reynaud fenomeni belirtileri şunlardır:

 • El ve ayaklarda sürekli üşüme hissi
 • Ellerde soğukla birlikte beyaz, mavi ve kırmızı olacak şekilde renk değişikliklerinin görülmesi
 • Ellerde soğukla birlikte morarma görülmesi
 • Ellerde uyuşma ve ağrı oluşması
 • Parmak hassasiyetinin azalması

Reynaud hastalığının tedavisi, ilaç kullanımı, ameliyat dışı koruyucu tedbirlerin alınması ve cerrahi yöntemi kapsayan çeşitli yöntemleri barındırmaktadır.

Reynaud Fenomeni Risk Faktörleri

Bazı durumlar reynaud fenomeni geçirme riskini büyük ölçüde artırmaktadır.

 • Otoimmün hastalıklar
 • Bazı kimyasallara maruz kalma
 • Sigara içmek
 • Yaralanmalar veya travmalar.
 • Sürekli titreyen araçların kullanılması eylemleri örneğin çekiç, asfalt delme makinası gibi.
 • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri.

Reynaud Hastalığına Ne Sebep Olur?

Reynaud Fenomeninin kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı kan rahatsızlıklarının kan kalınlığını artırarak Reynaud Hastalığı belirtileri göstermesine neden olması mümkündür. Kan kalınlığının artması, aşırı trombositler veya kırmızı kan hücreleri nedeniyle olabilir. Kan damarlarının daralmasını kontrol eden kandaki özel reseptörler daha hassas hale gelmesi de reynaud fenomeni nedeni olabilir.

Reynaud Hastalığı Tedavisi

Reynaud Fenomeni için belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Bu nedenle hastanın yaşına, takip eden sorunlarına ve hastalığın ilerlemesine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Prof. Dr. Yavuz Beşoğul ‘dan randevu alarak reynaud hastalığının tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Prof. Dr. Yavuz Beşoğul’un Raynaud Hastalığı nedir? Kimlerde Görülür? başlıklı yazısı

Son Yazılar