Reyno Hastalığı Tedavisinde Yapılan Eksik ve Yanlışlar

Reyno Hastalığı Kendini Nasıl Belli Eder

Reyno hastalığı ellerde şiddetli soğukluk , parmaklarda ileri derecede asimetrik veya simetrik morarmalar,  bazen ileri derecede soluklaşma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Hastanın Öncelikle skleroderma olacağı düşünülerek romotoloji bölümüne sevk ediliyor, yapılan tetkikler sonucu reynauld hastalığı olduğu söylenerek kardiyoloji ve damar cerrahisine sevk ediliyor. Sonuç olarak bazı ilaçlar veriliyor ve tedavisi olmadığı söyleniyor. Bu çaresizlik içinde maalesef bazıları tarafından da kök hücre tedavisi öneriliyor. Bir yıl süren bu kısır döngü sonunda el parmak uçlarında yaralar açılmaya başlıyor ve ilerleyerek parmakları ampute olması gerektiği söyleniyor.

İşte bu gerçek olan tablo sıklıkla çok hastanın başına gelmektedir. Oysa sklerodermanın diğer belirtileri ve bulguları olmayan hastalarda yapılan torakal sempatektomi tüm belirti ve bulguları ortadan kaldırmaktadır. Çok basit ve zararsız olan bu basit ameliyat  maalesef  bilgi ve tecrübe eksikliği sonucu yapılmamaktadır.

Reynauld Hastalığının Tanısı

Reynauld hastalığı tanısı çok kolaydır. Yine de tereddüt olduğunda üst ekstremitelerin (eller ve kolların)  bilgisayarlı tomografik anjiografisi  yapıldığında  ellerdeki vaskularizasyonun  (damarsal yapıların) zayıf dolum görüntüsü tanıyı kolaylaştırır.

Reynauld Hastalığının Tedavisi

Reynauld hastalığı tedavisi için eğer parmaklarda iskemik olay çok şiddetli değil ise öncelikle kısa süre stres ve soğuktan uzak durması ellerini sıcak tutması önerilir, yanısıra damar kasılmasına yönelik ilaçlar verilebilir.  Fakat şikayetlerin devam etmesi ve artması  durumunda vakit kaybetmeden  torakal sempatektomi ameliyatı yapılarak elin ince çaplı arter (damarların)  üzerindeki vazokonstrüktör (damar kasıcı)etkiyi yapan  sempatik sistem aktivitesinin ortadan kaldırılması şarttır. Bu ameliyatın hiçbir yan etkisi olmadığı gibi operasyonun hemen sonrasında dramatik düzelme görülür. Reynauld hastalığı tedavisiEller ısındığı gibi, renk değişikliği ortadan kalkar. Parmaklarda yara oluşmuşsa 1 ay içinde tam iyileşme görülür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe