Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Trisküspit Kapak Ameliyatı

Trisküspit Kapak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

 

Kalpteki 4 kapaktan biri olan, sağ kulakçık ve sağ karıncık arasında bulunan triküspit kapak, vücudun farklı bölgelerinden gelen kirli kanın sağ kulakçıktan sağ karıncığa geçmesini ve kanın geri kaçmamasını sağlayan kapakçıktır. Triküspit kapakta darlık,  triküspit kapakta yetmezlik, atrezi ve ebstain anomalisi gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında en sık görüleni triküspit kapakta darlıktır. Triküspit kapaktaki problemin durumuna göre triküspit kapak tamiri ya da triküspit kapak değişimi tedavi seçenekleri arasındadır.

Yazı İçeriği 

 1. Triküspit Kapak Hastalarının Şikayetleri
 2. Triküspit Kapak Hastalığının Tanısı
 3. Triküspit Kapak Hastalığı Nedenleri
 4. Triküspit Kapak Hastalığı Belirtileri
 5. Triküspit Kapak Hastalığı Tedavi Yöntemleri
 6. Triküspit Kapak Tamiri
 7. Triküspit Kapak Değişimi
 8. Triküspit Kapak Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Triküspit Kapak Hastalarının Şikayetleri

triküspit kapak hastaları belirtileri

 • Nefes darlığı
 • Çabuk yorulma
 • Ritim Bozukluğu
 • Yorgunluk
 • Bacakta ödem ve şişme

2. Triküspit Kapak Hastalığının Tanısı 

triküspit kapak hastalar tanısı

Triküspit kapak hastalığı için kesin tanıda uygulanması gereken tetkik kalbin ultrasonunun yani ekokardiyografisinin yapılmasıdır.

3. Triküspit Kapak Hastalığı Nedenleri

triküspit kapak hastalar nedenleri

Triküspit kapak hastalıklarının nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Triküspit kapağın romatizmal tutulumu
 • Bağ dokusu bozuklukları
 • Mitral kapaktaki darlık ya da yetmezlik triküspit kapakta problemlere yol açabilir.
 • Triküspit kapağın doğuştan tam gelişmemesi ve yapısal bozukluğu
 • Doğumsal kalp hastalıkları ya da bazı akciğer hastalıkları triküspit kapak hastalıklarına neden olabilirler.

4. Triküspit Kapak Hastalığı Belirtileri 

Triküspit Kapak hastalıklarının belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Çabuk yorulma
 • Ritim Bozukluğu
 • Yorgunluk
 • Bacakta ödem ve şişme
 • Karaciğerde büyüme

5. Triküspit Kapak Hastalığı Tedavi Yöntemleri 

triküspit kapak hastalar

Triküspit kapak hastalıklarının tedavisinde tamir ya da değişim söz konusudur. Triküspit kapak yapı ve dokusunun bozulmadığı kapak halkasının genişlediği durumlarda kapak tamiri yapılabilir.  Triküspit kapaktaki yoğun kireçlenme ve kalınlaşma durumlarında ise kapağın değiştirilmesi gerekmektedir. Yapılan müdahalede hastanın minimal invaziv teknikle özellikle kol altından 4 santimetrelik bir bölgeden girilerek kalp kapakçığı tamir edilebilir veya değiştirilebilir.

6. Triküspit Kapak Tamiri 

trisküspit kapak hastalıkları tedavis

Hastanın triküspit kapağındaki problemin  giderilmesinde eğer kapağın durumu uygunsa öncelikle tamirin tercih edilmesi gerekir. Çünkü hastanın kendi kapağıyla yaşamına devam etmesi yapay kalp kapağı ile değiştirilmesinden daha iyidir. Triküspit kapaktaki bozuklukların ileri derece olmadığı durumlarda mitral kapak onarılarak tedavi edilmesi sağlanır. Triküspit kapak tamirinin uygulanabilmesi için kalp kapakçık yapraklarının düzenli olması, kalp kapakçığı kaçağıyla birlikte darlığının olmaması, kapakçık üzerinde herhangi bir pıhtı veya pürüz olmaması, kapakçık yapraklarının birbirine rahatlıkla yaklaşabiliyor olması veya darlığının açılabildiğinde geriye kaçak yapmıyor olması gerekmektedir.

7. Triküspit Kapak Değişimi

triküspit kapak değişimi

Triküspit kapak değişimi, hastanın triküspit kapaktaki darlık ve yetmezlik probleminde tamir ile giderilemeyen durumlarda uygulanan, triküspit kapağın biyolojik ya da mekanik yapay kapakçıklarla değiştirilmesidir. Kalp kapaklarında ileri derecede geriye kaçırma veya ileri derecede darlık, bazen ikisinin birlikte olması, kapağın ileri derecede kireçlenmesi, kapak önünde pıhtı olması, kalp ritminde bozukluk olması gibi durumlarda kapağı değiştirmek gerekebilir.

8. Triküspit Kapak Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

triküspit kapak değişimi sonrası

Triküspit kapak değişiminden sonra en önemli konulardan biri, hastaların hekim tarafından tavsiye edildiği şekilde kan sulandırıcı ilaçların düzenli olarak kullanmalarıdır. Biyolojik kapak değişiminde kan sulandırıcı ilaç kullanımı 3 ay iken mekanik kapak değişiminde hastaların ömür boyu kan sulandırıcı ilacı kullanmaları gerekir.Bunun yanında hastanın enfeksiyonlardan korunması son derece önemlidir. Başka bir hastalıktan dolayı olabilecek cerrahi müdahaleler gibi durumlarda hastanın kalp doktoruyla iletişime geçmesi ve enfeksiyona karşı önleyici tedbirler alınması önemlidir. Bununla birlikte hasta, kalp ve kalp kapağının takip edildiği düzenli olarak hekim kontrollerinden geçmelidir.

Triküspit kapak hastalıkları ilerlediğinde bacaklarda şişme ve ödeme, karında sıvı birikmesi ve şişkinliğe sebep olabilmektedir. Triküspit kapak hastalıklarının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Erken dönemde tespit edilen triküspit kapak probleminde uygun tedavi seçeneğiyle gerekli müdahaleler yapılır.

Call Now Button
× Whatsapp