Varis Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

Ortalama Okuma Süresi: 2 dk, 44 sn

Varis Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

Bacaklarda yüzeyel ve derin ven sistemindeki kapakçıkların kapanmasındaki bozulma veya geriye kaçırması  sonucu kanın yerçekimi etkisiyle de toplardamarlarda göllenir ve cilt altı venler dolgunlaşır, belirginleşir. Bu her yaşta olabilir. Varis oluşumu nedenleri arasında çoğunlukla genetik faktör etkilidir. Varis oluşumunun asıl nedeni genel olarak kalıtsaldır. Genellikle doğum sonrası ortaya çıkmaya başlar, nedeni hamilelik esnasında batın içi toplardamarlara bası oluşması ve kilo artışıdır. Hamilelik sayısıyla oluşan varis  artar. Ayrıca varis oluşumu nedenleri arasında; şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, doğum kontrol hapları, hormon tedavileri de etkili olmaktadır.

Varis Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

Varis Semptomları Nelerdir?

Varisler başlangıçta semptom oluşturmasa da ilerleyen zamanda ağrı, kas krampları olabilir. Genellikle kozmetik yönden belirginleşmesi ilk başvuru nedenidir. Tanıda alt ekstremite venöz USG önem taşır. Ultrasonografide venöz akım kaçağı , süresi , ven çapları  tam olarak ortaya konmalıdır, yani venöz harita tam olarak çıkarılmalıdır. Bu tedavinin yönlendirilmesi açısından çok önemlidir. Yüzeyel venlerin çapı ve kaçak süreleri hangi tedavinin uygulanması gerektiğini ortaya koyar.

Varis Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

Varisin oluşmasına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Varisin oluşum mekanizmasında pek çok faktör rol alır. Gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler varis oluşumu nedenleri arasında yer almaktadır.  

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis Oluşumu Nedenleri

İlk evre varislerde venöz göllenmenin tromboze olmasını önleyici ve akımı arttırıcı ilaçlarla medikal tedavi tercih edilir. Kozmetik yönden varis pakelerinin sklerozan tedavisi yani skleroterapi uygulanabilir. Yıllardır varis tedavisinde çeşitli ameliyatlar tercih edilmiştir. İlk olarak açık cerrahi teknik uygulanmışsa da günümüzde anestezi riski, hastane yatış süresi, cerrahi enfeksiyon gibi komplikasyonlar nedeniyle daha az hasarlı teknikler geliştirilmiştir. Günümüzde en az komplikasyonu nedeniyle ven embolizasyonu uygulamaktayız. Bu yöntemde anestezi ve cerrahi kesi yoktur, hastanede yatış gerekmez ve hasta yürüyerek gider. Yani hastanın herhangi bir kısıtlaması olmaz. İşlem basit olup, güvenlidir. Ultrasound eşliğinde yüzeyel vene katater yerleştirilerek embolizan ilaç verilir ve hemen arkasından aynı ultrasoun ile etkisi gözlemlenir. Hasta normal hayatına hemen döner.

Varis Gelişimi Nasıl Engellenir?

Başlangıçta sadece görüntü olarak rahatsızlık veren varisler ilerleyen süreçte çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu sebeple varis gelişiminin engellenebilmesi için muhakkak hekime danışılmalı ve hekimin tedavi kapsamında belirtmiş olduğu kurallara riayet edilmelidir. Varis gelişimini engellemek için;

  • Düzenli egzersiz yapılmalı,
  • Uzun süre ayakta durarak yada oturarak çalışılmamalı,
  • Fazla kilolar verilmeli, dengeli beslenmeye özen gösterilmeli,
  • Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturulmamalı,
  • Çok sıkı ve dar giysiler tercih edilmemeli,
  • Topuklu ayakkabı yerine rahat ayakkabılar giyilmeli,
  • Yüksek lifli besinler tüketilmelidir.

Son Yazılar