Aort Anevrizması Nedir?

Vücuttaki en büyük damar olan aort duvarının zayıf olduğu bölümlerde balonlaşma meydana gelmesi aort anevrizması olarak adlandırılır. Aort anevrizması riski yaş ilerledikçe artar ve damar sertliği olan hastalarda daha yaygın görülür.

Aort Anevrizması Belirtileri

Aortta gelişen anevrizma başlangıç döneminde ciddi bir belirti vermeyebilir. Bu nedenle ilk evrede aort anevrizmasının saptanması oldukça zordur. İlerleyen zamanlarda ise çevredeki dokular ve organlar baskı görmeye başladığı için hastalarda şikayetlere neden olabilir. Bacak ve sırt ağrısı ile hazımsızlık ya da sindirim sistemleri ile ilgili şikayeytlere neden olabilir. Bununla birlikte anevrizmasının göğüs bölgesinin yakınınındaki kısımda meydana gelmesi durumunda göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı ve ses kısıklığı görülebilir.

Tedavi

Aort anevrizmasının tedavisi, anevrizmanın büyüklüğüne göre belirlenir. Belirti vermeyen küçük anevrizmaların yakından takip edilmesi gerekirken, büyük anevrizmaların cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir. 5,5-6 santimden büyük anevrizmalar için genişlemiş damar bölgesi cerrahi yöntemle çıkarılır ve yerine stent takılır.

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023