Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Çalışan Kalpte Bypass

Çalışan Kalpte Bypass

çalışan kalpte bypass

Minimal invaziv kalp cerrahisinin bir diğer tekniği olan bypass ameliyatları genellikle çalışan kalpte yapılır. Adı üzerinde kalp durdurulmadan, kalp çalışırken bypass ameliyatı yapılır. Bunun seçimi cerrahın tecrübesine dayanır. Bu bypass ameliyatları bazen iki damar bazen tek damar bazen üç damara kadar gidebilir.

Yazı İçeriği 

  1. Çalışan Kalpte Bypass Nedir?
  2. Çalışan Kalpte Bypass Nasıl Yapılır?
  3. Çalışan Kalpte Bypass Hangi Hastalarda Avantajlıdır?
  4. Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

1. Çalışan Kalpte Bypass Nedir?

bypass nedir

Çalışan kalpte bypass ameliyatı, hastanın kalbi çalışırken ve kalp akciğer makinasına bağlanmadan gerçekleştirilen bypass ameliyatlarını ifade eder. Bu sayede kalbin çalışma fonksiyonları korunur ve kalbin durdurulmasından kalp akciğer makinasına bağlanması ve kalp akciğer makinasıyla diğer organlara kan akışının sağlanması süreçlerinde ortaya çıkabilecek komplikasyonların önüne geçilmesi sağlanır. Yapılan test, analiz ve değerlendirmelerin ardından uygunluk durumu varsa uzman hekim tarafından kalp çalışırken yapılacak olan bypass ameliyatına karar verilmektedir. Vücudun başka bir bölgesinden alınan damar kalp damarına köprü edilerek ameliyat gerçekleştirilir ve bu sırada kalp çalışmasına devam eder. Kalp akciğer makinasına bağlanmayan hastada ameliyat sonrası diğer organlarda  oluşabilecek bazı komplikasyon riskleri de azaltılmış olur.

2. Çalışan Kalpte Bypass Nasıl Yapılır?

bypass ameliyatı nasıl yapılır

Çalışan kalpte minimal invaziv kalp ameliyatlarının bir kaç giriş yöntemi vardır. Bunlardan biri göğüs alt ucundan 5-6 santimlik bir kesi olabileceği gibi bazen meme altından 4-5 santimlik bir kesi, bazen göğüs sol yayından 6-7 santimlik bir kesi gibi tekniklerdir. Eğer ki çalışan kalpte bypass çoklu damarı kapsıyorsa üç damar ve üzerinde olduğunda göğüs ön kemiği kısmi olarak açılır. Bunun birçok avantajları vardır. Kemik tamamen açılmadığı için, parsiyel yani kısmi açıldığı için hastanın enfeksiyon riski düşük olduğu gibi göğüs kemiği daha çabuk kaynar.

3. Çalışan Kalpte Bypass Hangi Hastalarda Avantajlıdır?

bypass ameliyatı

Özellikle kalp akciğer makinasının ciddi etkileri olacağı değerlendirilen yaşlı hastalarda, birtakım kalp, şeker, akciğer, böbrek hastalıkları gibi hastalıkları ve fonksiyon bozuklukları bulunan hastalarda daha avantajlı olmakla birlikte bu konuda bilgili, tecrübeli ve uzman olan uygun ellerde yapılması tedavinin başarısında önem arz etmektedir.

4. Çalışan Kalpte Bypass Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

çalışan kalp ameliyatı

Çalışan kalpte bypass ameliyatlarının en büyük avantajı akciğer problemleri olan yaşlı hastalarda şeker hastalığı olan ve bunun yanında böbrek bozukluğu olanlarda çok büyük avantajları vardır. Kalp durdurulmadığı için başta akciğerler, sonra böbrekler bazen de felçli ise beyin etkilenmez. Dolayısıyla kalbin durdurulmadığı ve kalp kanının, vücudun kanının kalp akciğer pompasına alınmadığı kalp ameliyatları doğal apandisit ameliyatı gibi rahatlıkla hasta tarafından tolere edilebilir. Hasta ameliyat olduktan sonra riskli olan bölgelerinde herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Bunlar böbrekler, beyin, akciğerler gibi hayati öneme haiz organlardır. Bu nedenle çalışan kalpte bypass ameliyatları diğer standart yapılan kalbin durdurularak yapıldığı ameliyatlardan çok daha avantajlıdır. Bunun tüm dünyada yaygın olarak yapılması günümüze kadar bir çok merkezde, günümüze kadar gelmiş birçok yerde tecrübeli cerrahların olması büyük bir önem taşır. Kalp rahatsızlığı olanların ileri yaşlarda şeker, böbrek, akciğer ve beyin problemleri olanlar için en avantajlı  bypass teknikleridir.

Minimal invaziv cerrahi tekniğiyle gerçekleştirilen çalışan kalpte bypass ameliyatlarında, ameliyat sırasında daha az kanama ve buna bağlı daha az kan ihtiyacı olurken, ameliyat sonrasında hastaların daha erken bir şekilde taburcu olmaları ve günlük hayatlarına dönebilmeleri söz konusudur. Bypass ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hastaya yüksek konfor sağlamaktadır. Ayrıca enfeksiyon ve komplikasyon riskini azaltması da çalışan kalpte yapılan bypass ameliyatlarının diğer avantajları arasındadır.

Call Now Button
× Whatsapp