Abdominal Aort Anevrizması

blank
Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 1 sn

Abdominal Aort Anevrizması

Vücudun en büyük atardamarı olan aort damarının karın içerisindeki kısmına abdominal aort damarı adı verilir. Abdominal aort damarında genişleme veya balonlaşma oluşması damarın yırtılmasına neden olabilir. Damarda yırtılma iç kanamaya neden olarak hayati tehlikeye yol açar.

abdominal aort anevrizması

Aort Anevrizmaları Neden Tehlikelidir?

Anevrizma aniden yırtılarak iç kanamaya neden olabilir. Anevrizmanın neden olduğu iç kanamalarda istatistiklere göre Avrupa ülkelerinde hayatta kalma oranı %10’dur.

Aort Anevrizmasının Nedenleri Nelerdir?

Aort anevrizmasının nedeni genellikle damar sertliği ve genetik yatkınlıktır. Sigara kullanımı, bacaklarda damar hastalıkları, hipertansiyon, kan yağı yüksekliği ve erkek cinsiyet de risk faktörleri arasında yer alır.

Anevrizmalar genellikle herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerler. Anevrizmanın yırtılması durumunda tüm karın ve sırt bölgesine şiddetli bir ağrı yayılır ve bulantı ya da kusma görülür.

Abdominal Aort Anevrizmaları Nasıl Tespit Edilir?

Aort anevrizması genellikle belirti vermeden ilerlediği için farklı şikayetler nedeniyle yapılan testlerde tesadüfen ortaya çıkar. Karın ultrasonografisi veya bilgisasyarlı tomografi ile anevrizmalar tespit edilebilir.

blank
blank