Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Emboli Tedavisi

Emboli Nedir?

Emboli Nedir?

Arter damar çeşitleri atardamar ve toplar damarlardır. Arter damarlarda meydana gelen tıkanma ve ya daralma sonucu sorunlu damarda kan birikmesine ve damar içerisinde pıhtılaşmaya Emboli denir.  Yani emboli vücudumuzun bir yerinden başka bir yerine taşınan kan pıhtısına denilmektedir. Akciğer embolisi (Pulmoner embolizm), beyin embolisi gibi sınıflara ayrılabilir. Her yaş grubu emboli ile ilgili risk altındadır. Emboli nedenleri, kalıtsal sebepler ve daha önce pıhtı atmasının dışında farklılıklar göstermekle birlikte karşılaşılan vakaların yarısına yakını için kesin bir tanı konulamamaktadır. Sık karşılaşılan emboli nedenleri arasında hamilelik, doğum kontrol ilaçlarının kullanımı, hormon tedavileri veya enfeksiyon, kalp solunum yetmezliği, eklem iltihaplanmaları gibi ve herhangi bir operasyona bağlı ortaya çıkıyor. Emboli belirtileri en yaygın olarak nefes darlığı, hızlı nefes alma, öksürük ve kanlı balgam, şiddetli göğüs ağrısı şeklinde kendini gösterir. Akciğer embolisi ile meydana gelen ölüm oranlarının yüksekliği bilindiğine göre hastalık risk grubunda bulunan ve belirtilerini gösteren kişiler mutlaka hekim kontrolüne başvurmalıdırlar.

Yazı içeriği

  1. Emboli Nedir?
  2. Emboli Belirtileri
  3. Emboli risk grupları
  4. Emboli Tedavisi
  5. Emboli Tedavi Süreci
  6. Emboli Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

1.Emboli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Emboli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplardamarda oluşan kan pıhtılaşmasının vücutta aşağıdan yukarıya doğru gidildikçe oluşması hayati tehlikeyi arttırmaktadır. Erken teşhis sonucu derhal tedaviye başlanıp konulan tanıya göre pıhtının eritilmesi veya pıhtının tedavi edilmesi gerekir. Yeni geliştirilen ilaçların eskiye oranla kanın sulandırılması ve pıhtının eritilmesi tedavisinde daha olumlu sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

2.Emboli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Emboli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Emboli tedavisi yukarıda belirtilen durumların ışığında doktor tarafından belirlenen ve genelde 3 gün heparini uygulanılarak  ve sonrasında 7 gün ağızdan kan sulandırıcı ilaçlar kullanılarak yapılır kan değerlerine göre doğru şekilde belirlenen dozların kullanımıyla toplam 10 gün süren tedavi sonunda hasta taburcu edilebilir.

3.Emboli Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Aort Anevrizması Hastalarının Şikayetleri

Önlenebilir hastalık sınıflandırmasına dahil edebileceğimiz emboli, gündelik yaşantımızda kolaylıkla yapılabilecek basit egzersiz hareketleri, dengeli beslenip sağlıklı besinler tüketerek, mutlaka sigara kullanımından uzak durarak, uzun süre hareketsiz kalınmamasına dikkat edilerek,
uzun süre ayakta kalınan durumlarda ayakları yukarı aşağı şeklinde hareket ettirmek gibi basit ama etkili bizleri ciddi problemlerden uzak tutacak tedbirleri almak önem teşkil etmektedir. Emboli tedavisi sürecinde olan, belirtilerini gösteren ya da tanı konulmuş hastaların da aynı zamanda bu saydığımız durumları gerçekleştirmesi tedavi ve iyileşme sürecine önemli katkılar sağladığını göreceklerdir.

Call Now Button
× Whatsapp