Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Mitral Kapak Ameliyatı

Mitral Kapak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kalpteki 4 kapaktan biri olan, sol kulakçık ve sol karıncık arasında bulunan mitral kapak, akciğerlerde oksijenle temizlenerek gelen kanın sol kulakçıktan sol karıncığa geçmesini ve kanın geri kaçmamasını sağlayan kapakçıktır. Mitral kapakta darlık, kaçak ve yetmezlik gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Mitral kapaktaki problemin durumuna göre mitral kapak tamiri ya da mitral kapak değişimi tedavi seçenekleri arasındadır.

Yazı İçeriği 

 1. Mitral Kapak Hastalarının Şikayetleri
 2. Mitral Kapak Hastalığının Tanısı
 3. Mitral Kapak Hastalığı Nedenleri
 4. Mitral Kapak Hastalığı Belirtileri
 5. Mitral Kapak Hastalığı Tedavi Yöntemleri
 6. Mitral Kapak Tamiri
 7. Mitral Kapak Değişimi
 8. Mitral Kapak Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

1. Mitral Kapak Hastalarının Şikayetleri

mitral kapak hastalığı belirtileri

 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Ritim Bozukluğu
 • Yorgunluk

2. Mitral Kapak Hastalığının Tanısı 

Mitral kapak hastalığı için kesin tanıda uygulanması gereken tetkik kalbin ultrasonunun yani ekokardiyografisinin yapılmasıdır. Bunun sonucu kapakta kaçak veya darlık ortaya çıkabilir. Veya hem darlık hem kaçak tespit edilebilir. Hangisi olursa olsun bunun sonucunda ortaya çıkmış hadisede kalp büyümesi, akciğer tansiyonun yükselmesi gibi veya şikayetlerin çok fazla olması sonucu hepsinin ortak noktası müdahale edilmesi gerekliliğidir.

3. Mitral Kapak Hastalığı Nedenleri 

mitral kapak hastalıkları

Mitral kapak hastalıkları 3 şekilde ortaya çıkabilir.

 • Bunlardan birincisi ve en sık görüleni romatizmaldir. Yani hastan doğuştan geçirdiği boğaz iltihaplarına bağlı oluşmuş olan mikroba karşı vücudun geliştirdiği mekanizmanın daha sonradan kalp kağakçığını veya romatizmal olarak eklem yerlerini tutarak bozmasıdır.
 • Bir diğer nedeni çocukluktan gelen mitral kapak bozukluğudur.
 • Üçüncü neden ise ileri yaşlarda geçirilmiş olan kalp krizi sonucu kapağın bulunduğu bölgenin beslenmesinin bozulması ve kalp kapağının yetersizliğidir.

4. Mitral Kapak Hastalığı Belirtileri 

triküspit kapak hastalar

Mitral kapak hastalığı sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Mitral Kapak hastalığının belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Ritim bozukluğu
 • Yüreğin pırpır ediyor gibi çarpması

5. Mitral Kapak Hastalığı Tedavi Yöntemleri 

mitral kapak ameliyatı

Mitral kapak hastalıkları sonucunda ortaya çıkmış hadisede kalp büyümesi, akciğer tansiyonun yükselmesi gibi veya şikayetlerin çok fazla olması sonucu hepsinin ortak noktası müdahale edilmesi gerekliliğidir. Bütün bu kriterler ortaya çıkmışsa yapılan müdahalede hastanın minimal invaziv teknikle özellikle kol altından 4 santimetrelik bir bölgeden girilerek kalp kapakçığı tamir edilebilir veya değiştirilebilir. Mitral kapakta darlık, kaçak ya da yetmezlik hangisi olursa olsun zamanında yapılan müdahale ile kalbin büyümesi durur, akciğer tansiyonunun ilerlemesi azalır ve 6 ay 1 yıl zarfında normal haline dönebilir. Kalbin ritim bozuklukları yavaşlar, düzene girer ve hastanın şikayetleri her geçen gün azalır.

6. Mitral Kapak Tamiri 

mitral kapak tamiri

Hastanın mitral kapağındaki problemin  giderilmesinde eğer kapağın durumu uygunsa öncelikle tamirin tercih edilmesi gerekir. Çünkü hastanın kendi kapağıyla yaşamına devam etmesi yapay kalp kapağı ile değiştirilmesinden daha iyidir. Mitral kapaktaki bozuklukların ileri derece olmadığı durumlarda mitral kapak onarılarak tedavi edilmesi sağlanır. Mitral kapak tamirinin uygulanabilmesi için kalp kapakçık yapraklarının düzenli olması, kalp kapakçığı kaçağıyla birlikte darlığının olmaması, kapakçık üzerinde herhangi bir pıhtı veya pürüz olmaması, kapakçık yapraklarının birbirine rahatlıkla yaklaşabiliyor olması veya darlığının açılabildiğinde geriye kaçak yapmıyor olması gerekmektedir.

7. Mitral Kapak Değişimi

mitral kapak değişimi

Mitral kapak değişimi, hastanın mitral kapaktaki darlık ve yetmezlik probleminde tamir ile giderilemeyen durumlarda uygulanan, mitral kapağın biyolojik ya da mekanik yapay kapakçıklarla değiştirilmesidir. Kalp kapaklarında ileri derecede geriye kaçırma veya ileri derecede darlık, bazen ikisinin birlikte olması, kapağın ileri derecede kireçlenmesi, kapak önünde pıhtı olması, kalbin içinde pıhtı olması, kalp ritminde bozukluk olması gibi durumlarda kapağı değiştirmek gerekebilir. Mitral kapak yetmezliği, ileri derecede mitral kapak darlığıyla birlikte yetmezliği, atriyal fibrilasyon olması, kalp kapakçığında ani rüptür bu durumlar arasındadır.

8. Mitral Kapak Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

aort kapak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Mitral kapak değişiminden sonra en önemli konulardan biri, hastaların hekim tarafından tavsiye edildiği şekilde kan sulandırıcı ilaçların düzenli olarak kullanmalarıdır. Biyolojik kapak değişiminde kan sulandırı ilaç kullanımı 3 ay iken mekanik kapak değişiminde hastaların ömür boyu kan sulandırıcı ilacı kullanmaları gerekir.Bunun yanında hastanın enfeksiyonlardan korunması son derece önemlidir. Başka bir hastalıktan dolayı olabilecek cerrahi müdahaleler gibi durumlarda hastanın kalp doktoruyla iletişime geçmesi ve enfeksiyona karşı önleyici tedbirler alınması önemlidir. Bununla birlikte hasta, kalp ve kalp kapağının takip edildiği düzenli olarak hekim kontrollerinden geçmelidir.

Mitral kapak hastalıklarının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Erken dönemde tespit edilen mitrak kapak problemi, eğer gerekli uygunluk durumu varsa, kapak değişimine gerek kalmadan mitral kapak tamiriyle tedavi edilebilmektedir.

Call Now Button
× Whatsapp