Koltuk Altı Aort Kapak Tamir ve Değişimi

Halkarasında kapalı aort kapak ameliyatı veya koltukaltı aort kapak ameliyatı denen minimal invaziv aort kapak cerrahisi yöntemidir. Minimal invaziv Aort kapak ameliyatı tekniklerinden biri olan bu giriş yolu koltukaltından 4 veya 5 santimlik kesi ile kas ve kemik kesmeden ve vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan aort kapağı tamir ve değiştirme ameliyatlarıdır. Önden yapılan ameliyat ile koltuk altından yapılan aort kapak ameliyatı arasındaki tek fark giriş yeridir. Kısaca ; bu yöntemle aort kapak ameliyatları göğüs ön kemiği ortalama 30-35 santim kesilip, açılmadan yapılmış olur ve hiçbir kemik kesilmez.

https://dryavuzbesogul.com/wp-content/uploads/2024/06/Minimal-Invaziv-768x967-1.webp

Genç ve yaşlı hastalar özellikle şişman ,şeker hastalığı ,göğüs kemiği bozukluğu olanlar , iş hayatına erken dönmek zorunda olanlar ve sırtüstü yatmakta zorluğu olanlar, yürümesinde aksama olan baston veya değnek kullananlar , sonrasında ağır kaldırmak, taşımak zorunda olanlar için ideal bir yöntemdir. Sadece ileri derecede kronik akciğer hastalığı olanlarda ve daha önceden göğüsü önden açılarak aort kapak ameliyatı geçirmiş hastalarda koltukaltından aort kapak ameliyatı tercih edilmez. Bu hastalarda özellikle yine estetik ve az hasarlı olması açısından önden küçük bir pencere açılması tercih edilir. Bunlar daha eski yöntemlerdir. Önden ve yandan yapılan girişimlerin riskleri aynıdır. Risk aort kapak hastalığının çok ilerlemiş olması,kalp pompa yetmezliğine neden olmuş olması ve kalp gücü ile ilişkilidir. 1993 yılından günümüze bu tekniklerle aort kapak ameliyatı olan hastalar ulusal ve uluslar arası saygın çok sayıda bilimsel dergilerde ve kongrelerde literatüre girmiştir.

Koltuk Altı Aort Kapak Ameliyatı Avantajları

• Kanama riski azdır.
• Enfeksiyon riski düşüktür.
• İyileşme süresi çok daha hızlıdır.
• Estetik olarak ve psikolojik yönden hasta ameliyat olmamış gibidir. Hasta kendisi dahi ameliyat yerini göremez.
• Cinsel ve sosyal sorunları yok denecek kadar az olur.
• Ameliyat sonrası hasta istediği pozisyonda yatabilir.
• Ameliyat sonrası hasta göğse gelen darbelerden kaçınmak zorunda değildir.
• Hastane çıkışında araba kullanabilir, emniyet kemerini takabilir.
• Kollarını hiç ameliyat olmamış gibi kullanabilir. Ağır kaldırabilir. Kısaca günlük hayatına ve eforuna çok hızlı döner.

Konu ile İlgili Önemli Yazılar

tr_TRTürkçe