Varis Köpük Tedavisi Skleroterapi

Skleroterapi Varis Köpük Tedavisi

Günümüzde özellikle kozmotik açıdan çok rahatsız eden bacaklardaki varis pakeleri dediğimiz görüntü çalışma hayatımızdan ev hayatımıza kadar bizi etkiler. Çare arayıp dururuz. Bu süreçte de kim onları yok edeceğini söylerse hemen inanıp güzellik merkezlerinde çareler ararız.

Aslında toplardamar hastalığı olan bu durum yaşlanma veya beslenme bozukluğu sonrası ortaya çıkmamıştır. Bu nedenle güzellik merkezinde çare aranması yanlış olur. İşin aslı detaylı damar muayenesi gerektirir ve toplardamarlardaki kapakçıkların kaçağı ve kaçak süreleriyle çapları bizi asıl tıbbi tedavide yönlendirir. Maalesef günümüzde ticari olarak hiçbirine bakmadan cilt altına çıkmış olan varis pakelerine sklereoterapi yani aterosklerol denen ilaç uygulanmakta ve sonrasında da yeni varislerin oluşması kaçınılmaz olmakla birlikte verilen ilacın akciğere kadar atarak ölüme kadar götürebilmektedir. Varis köpük tedavisi skleroterapi tedavisi asıl varis oluşturan toplardamarın kapatılması sonrası yapılması bu riskleri ortadan kaldırır. Bu nedenle araştırmalarımızda mutlaka damar cerrahisi uzmanlığı olan hekimlere başvurulmalıdır.  Aksi takdirde yapılan hataların telafisi mümkün olamamaktadır.

Yapılan doppler ultrasonografi sonucunda varis oluşturan ana toplardamar tedavisi sonrası cilt yüzeyine taşmış ve gerçekten rahatsız edici görüntü için skleroterapi seanslar halinde uygulanabilir. Bunu uygularken damar cerrahı olan hekim aynı zamanda kan sulandırıcı ilaçlar başlayabilir. Çok daha ince olan ve cilt üzerinde yeşil mavi kılcal damar şeklinde görülen telenjektazi dediğimiz  görüntüler için skleroterapi yapılamaz. Ancak lazer tedavisi bunlara fayda sağlar fakat biraz ağrılı ve geçici leke bırakması nedeniyle kışın yapılması  kozmetik açıdan iyi olabilir.

Varis Köpük Tedavisi Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi, damarın içerisine enjeksiyon yolu ile damarı içeriden kapanmasını sağlayan damarı kurutan bir ilacın verilmesidir. Skleroterapi birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan biri doğrudan doğruya sıvı ilacın damar içerisine verilmesidir. Diğeri ise sıvı ilacın özel bir yöntem ile köpük haline getirilmesi halinde uygulanması şeklidir. Skleroterapi yapıldıktan sonra damarın iç yüzeyindeki hücre tabakasında tahriş oluşur ve bir çeşit iltihap reaksiyon başlatarak damarın kapanmasını sağlar.

Nasıl Yapılır?

Varis köpük tedavisi skleroterapi için çeşitli solüsyonlar kullanılmaktadır. Toplar damarların büyüklüğüne göre uygulanan dozaj değişiklik gösterir. İşlem sonrası bandaj ve varis çorapları bir süre kullanılmaktadır. Tedavi süreci seanslar halinde ve yaklaşık 20-40 dakika arası sürmektedir. Genellikle 2-4 seans arası olumlu sonuç alınmaktadır. Çok fazla sayıda varis olduğunda 15-20 defa ilaç enjeksiyonu gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe