Aort Yetmezliği Sebepleri Nelerdir?

Aort yetmezliğinin en yaygın görülen nedenleri akut eklem romatizması ve biküspit (doğuştan iki yaprakçıklı )aort kapak olmasıdır. Eklem romatizmasında, aort kapağı kalınlaşır ve kapakta çekilmelere yol açar. Biküspit aort kapak ise kapak yaprakçıkları 25-45 yaş arasında darlık yaratarak kalp büyümesine ve kalp yetmezliğine neden olur. Her iki durumda kalp kapağı yaprakçıklarının yapısı deforme olur veya kireçlenerek kalbin pompalamasını engeller ve tanı konularak zamanında ameliyat yapılamazsa kalp krizi ve ölüme neden olabilir.

aort kapak darlığı

Aort yetmezliği travma sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Trafik kazası, düşme, göğüs bölgesinden yaralanma gibi travma durumlarında bir yaprakçığın yırtılması aort kapakta yetmezlik oluşmasına yol açabilir. Travma, enfeksiyon, doğuştan gelen nedenler ve romatizmal ateş dışında aort yetmezliğine neden olan diğer durumlar şöyledir:

  1. Miksamatöz dejenerasyon,
  2. Romatoid Artrit,
  3. Sistemik lupus eritromatosis
  4. Marfan Sendromu,
  5. Reiter Sendromu, Takayuşu Hastalığı gibi sistemik hastalıklar

Aort yetmezliğinin tedavisi için başlangıç evrelerinde ilaç tedavisi gibi yöntemler kullanılmakla birlikte, yetmezliğin ilerlemiş olduğu durumlarda kalp kapakçığı tamiri ya da değişimi yapılması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe