Sporcularda Kalp Hastalıkları ve Sporcu Kalbi Sendromu

Sporcularda her 10 ölümden 9’u spor esnasında gerçekleştiği gibi bu ölümlerin yüzde 85’ini bilinen ya da bilinmeyen kalp hastalıkları oluşturuyor. İstatistiklere göre ölümlerin yüzde 7’si profesyonel sporcularda; yüzde 22’si üniversite öğrencilerinde ve yüzde 62’si lise öğrencilerinde meydana geliyor.

Sporcularda Kalp Hastalıkları

Sporcu kalbi sendromu kalpte büyüme, kalp atım hızında yavaşlama ve kalp üfürümü gibi bulgulara neden olur ve ani ölümlere yol açabilir. İstatistiklere göre genç sporculardaki ani ölümlerin çoğu futbolcular ve basketbolcular arasında görülmektedir. Özellikle diyabeti olan, doğumsal kalp hastalığına sahip veya sigara kullanan sporcularda kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler daha sık görülmektedir. Adrenalin seviyesinin yükselmesi ve fiziksel performansı artırıcı ilaçların kullanılması damar içinde biriken plakların yırtılmasına neden olarak damar tıkanmasına neden olabilmektedir.

Sporcuların kalp ve damar hastalıklarına bağlı oluşan rahatsızlıklara karşı önlem alabilmesi açısından ağır sporlardan önce kardiyolojik muayeneden geçmeleri şarttır. Bununla birlikte doğumsal kalp hastalığı, sigara kullanımı, diyabet ya da tansiyon gibi risk faktörlerine bağlı olarak kalp ve damar cerrahı tavsiyelerine göre yaşamlarını düzenlemeleri önemlidir.