Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Nedir?

Miyokart infarktüsü olarak da adlandırılan kalp krizi, kalp damarlarındaki ani tıkanma ya da pıhtı oluşumu nedeniyle kalp kasının yeterli oksijen alamaması sonucu ortaya çıkar.  Vücuda kan pompalamak için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamayınca kalbin çalışması durmaktadır.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi, bazı hastalarda hiç belirti vermeden ortaya çıkabilmektedir. Sessiz kalp krizi olarak da bilinen bu durum ölümle sonuçlanmaktadır. Kalp krizinin en sık görülen belirtilerinin başında şiddetli şiddetli göğüs ağrısı gelmektedir. Ortaya çıkan ağrı kimi zaman sol kolda, sırtta ya da çeneye doğru olacak şekilde hissedilebilmektedir. Bu ağrılara soğuk terleme, mide bulantısı ve baş dönmesi eşlik edebilirken nefes darlığı da görülebilir. Bu ağrılar yarım saatten fazla devam edebilmektedir. Bazı durumlarda ise hiçbir ağrı ortaya çıkmadan sadece nefes darlığı ya da terleme kalp krizinin işareti olabilmektedir.

Kalp krizinin belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil yardım talebinde bulunulmalı ve geçen saniyelerin bile çok değerli olduğu unutulmamalıdır. Kalp krizine ne kadar erken müdahale edilirse kalbin aldığı hasar o kadar az olmaktadır. Bununla birlikte ailesinde kalp krizi öyküsü bulunan hastaların düzenli kardiyoloji kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Sigara kullanımı, kolesterol yüksekliğine neden olan dengesiz beslenme, hareketsiz bir yaşam, aşırı kilo ve yüksek tansiyon gibi risk faktörlerine dikkat edilmelidir.