Doğumsal Kalp Hastalığı Nedenleri

blank
Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 25 sn

Doğumsal Kalp Hastalığı Nedenleri

Bebekler Neden Kalp Hastalığı İle Doğar?

Bebeklerin kalp hastalığı ile doğmasnın temel nedeni, anne karnında kalp gelişimi sırasında yaşanan sorunlardır. Genetik nedenler ve çevresel faktörler anne karnındaki bebeğin kalp gelişimini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Kalp damar yapısının oluşumunda gebeliğin ilk 8 haftası önemli bir zaman dilimidir.

En sık görülen doğumsal kalp hastalıkları; kulakçıklar arası ya da karıncıklar arasında delik olması , kalp boşluklarının ters yerleşmesi, kalp kapaklarında darlık ya da yetmezlikler, kalpte ana damarların ters çıkması gibi kalp damarlarındaki problemler olarak sınıflandırılabilir. Ayrıca Fallot tetralojisi gibi farklı kalp hastalıklarının birlikte görüldüğü durumla da karşılaşılmaktadır.

Doğumsal Kalp Hastalığı Nedenleri

Doğumsal Kalp Hastalıklarının Nedenleri 

Doğumsal kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını etkileyen  risk faktörleri şunlardır:

  • Anne babada ya da akrabalarında doğumsal kalp hastalığı olması gibi genetik nedenler
  • Annede diyabet gibi birtakım sistemik hastalıkların varlığı
  • Gebelikte ilaç kullanımı
  • Gebelikte alkol kullanımı
  • Gebelikte sigara kullanımı
  • Annenin radyasyona maruz kalması

Bebek doğmadan önce tespit edilen kalp anomalileri yakından takip edilmeli, gerekli durumlarda doğumun hemen sonrasında müdahale edebilmek için hazırlık ve planlama yapılmalıdır. Bunun yanında doğumdan sonra tespit edilen kalp hastalıkları da uygun zamanda yapılan cerrahi müdahalerle başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Doğumsal kalp hastalığı olan kadınların özellikle  gebelik öncesinde kardiyoloji kontrollerini yaptırmasında fayda bulunmaktadır.

 

 

Yorum Ekleyin

blank
blank