Ritim Bozukluğu Nedenleri ve Belirtileri

Ritim bozukluğu, genç ya da orta yaş ve üstü bireylerde görülebilen bir kalp problemidir. Ritim bozukluğu tekleme hissi, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtilere neden olmakla birlikte, aritmi probleminin en sık görülen belirtileri kalp çarpıntısıdır.

aritmi nedenleri

Kalp Çarpıntısı ve Aritmi

Kalp çarpıntısı stres, yorgunluk, aşırı kafein tüketimi, alkol ve tütün tüketimi gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çarpıntıya neden olan durumlar ortadan kalktığı halde, çarpıntı devam ediyorsa ritim bozukluğundan şüphelenilebilir.

Çarpıntının yanı sıra şuur kaybı, göğüste baskı hissi, fenalık ve göz kararması gibi belirtiler de görülüyorsa bir doktora başvurulması gerekir. Kalpteki ritim bozukluğu için kalp elektrosu çekilir. Bu şekilde aritmi varlığı araştırılacağı gibi, aritmi varsa türü de tespit edilebilir. Ancak eektrokardiyografi her zaman yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda holter yapılır.

Aritmi, kalıtsal yatkınlığa bağlı olarak aşırı stres veya üzüntü durumunda da ortaya çıkabilir. Özellikle kalp ve damar hastalığı açısından riskli grupta bulunan bireylerde aritmi ani ölümlere dahi neden olabilir.

Ritim Bozukluğu Tedavisi Var Mı?

Kalp ritim bozukluğunun tedavisi bulunmaktadır. Bu tedaviler  üç kategoriye ayrılır;

Kalp Ritim Bozukluğu

 

Cerrahi Tedavi; ileri seviyede görülen kalp ritim bozuklukları cerrahi müdahale gerektirebilir. Kapak ameliyatı, bypass ameliyatları esnasında kalp ritim bozukluğu cerrahisi de uygulanabilir. Hastalığın seyrine göre değişiklik gösterir.

Elektiriksel Tedavi; kalp ritim bozukluğuna sahip hastanın kullanmış olduğu ilaçların tesir etmemesi veya ilaçların yan etki oluşturması ile uygulanan bir çeşit tedavi yöntemidir. Aritim  için uygulanan bu yöntem, ‘’kateter ablasyonu’’ olarak da isimlendirmektedir. Hastalara uygulanan bu tedavi yöntemi, hastanede  ritim bozukluğu  (elektrofizyolog) uzmanı kardiyologlar tarafından gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi; ritim bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar normalden daha fazla kalp atışa sahip olan kalbin ritmini yavaşlatıp normal bir kalp hızına çevirebilir. Bu tedavide kullanılan ilaçlara ‘’antiaritmikler’’ adı verilir.

Kalp hızını düşürmek için en sık kullanılan ilaçlar; kalsiyum kanal blokerleri, digoxin ve beta blokerler’dir. Doktor kontrolünde kullanılan bu ilaçlar hastaya olumlu yönde etki etse de çok az bir olasılıkla da yan etki gösterebilmektedir.