Ritim Bozukluğu Nedenleri ve Belirtileri

blank
Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 0 sn

Ritim Bozukluğu Nedenleri ve Belirtileri

Ritim bozukluğu, genç ya da orta yaş ve üstü bireylerde görülebilen bir kalp problemidir. Ritim bozukluğu tekleme hissi, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtilere neden olmakla birlikte, aritmi probleminin en sık görülen belirtileri kalp çarpıntısıdır.

aritmi nedenleri

Kalp Çarpıntısı ve Aritmi

Kalp çarpıntısı stres, yorgunluk, aşırı kafein tüketimi, alkol ve tütün tüketimi gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çarpıntıya neden olan durumlar ortadan kalktığı halde, çarpıntı devam ediyorsa ritim bozukluğundan şüphelenilebilir.

Çarpıntının yanı sıra şuur kaybı, göğüste baskı hissi, fenalık ve göz kararması gibi belirtiler de görülüyorsa bir doktora başvurulması gerekir. Kalpteki ritim bozukluğu için kalp elektrosu çekilir. Bu şekilde aritmi varlığı araştırılacağı gibi, aritmi varsa türü de tespit edilebilir. Ancak eektrokardiyografi her zaman yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda holter yapılır.

Aritmi, kalıtsal yatkınlığa bağlı olarak aşırı stres veya üzüntü durumunda da ortaya çıkabilir. Özellikle kalp ve damar hastalığı açısından riskli grupta bulunan bireylerde aritmi ani ölümlere dahi neden olabilir.

Yorum Ekleyin

blank
blank